Prawidłowa nawierzchnia pod podesty ruchome

Podesty ruchome powinny być używane tylko na odpowiednio przystosowanych tego celu nawierzchniach. To jedna z podstawowych zasad bezpieczeństwa pracy z tymi urządzeniami. Nieprzestrzeganie przepisów zwiększa ryzyko wystąpienia wypadków przy pracy. Nasz kurs na podnośniki przedstawia uczestnikom wszystkie procedury związane z wyborem oraz przygotowaniem nawierzchni, co ma wpływ na bezpieczeństwo użycia urządzenia oraz wygodę i szybkość jego przemieszczania.Podnośniki koszowe, podnośniki nożycowe, a także innego rodzaju podesty samojezdne i przewoźne muszą być użytkowane na odpowiednio dopasowanych nawierzchniach. Sytuacja ta nie dotyczy takich urządzeń jak podesty wiszące, niemniej także w ich przypadku operator musi stale sprawdzać otoczenie w celu uniknięcia wypadków. W użyciu znajdują się różne typy podestów ruchomych, z czego niektóre przystosowane są specjalnie do użycia na trudnych nawierzchniach.

Nawierzchnia powinna być stabilna i zwarta, aby nie zwiększać ryzyka wypadków przy pracy. Każdy podnośnik nożycowy, podnośnik koszowy (zwyżka), podnośnik kolumnowy czy innego typu podest samojezdny musi być sprawdzony przed użyciem. Podesty nożycowe, koszowe i pozostałe typy podestów mają własne wymogi związane z użytkowaniem, dlatego powinno się sprawdzić nawierzchnie, na których mogą być one użytkowane. Urządzenia powinny być dopasowane do danej nawierzchni, a także w przypadku jakichkolwiek jej uszkodzeń przy przeszkód powinna być ona także właściwie przygotowana.

Inspekcja wizualna pozwala na określenie rodzaju nawierzchni, ale w niektórych przypadkach stosuje się badania geochemiczne. Również na stan nawierzchni wpływa pogoda, szczególnie opady deszczu i śniegu, które mogą powodować podmoknięcie terenu.

Rodzaje nawierzchni i ryzyko związane z ich wykorzystaniem:

  • bruk, beton, asfalt – w większości przypadków bezpieczne, należy zachować ostrożność przy umieszczaniu podestu na krawędziach nawierzchni, zagrożeniem są także podmycia terenu oraz zabrudzenia
  • tereny trawiaste – względnie bezpieczne, powinny być płaskie lub odpowiednio wypoziomowane, należy zachować ostrożność nad terenami podmytymi i zbiornikami wodnymi
  • odłogi – należy sprawdzić przestrzeń pod kątem obecności nieoznaczonych dołów i konstrukcji
  • tereny miejskie – przy rozmieszczaniu podestu należy sprawdzić, czy w pobliżu znajdują się studzienki kanalizacyjne, kanały, tunele, doły, piwnice
  • plaże – teren trudny i wymagający specjalnego przygotowania ze względu na sypkość piasku oraz ryzyko podmywania

Do wypoziomowania i ustabilizowania nawierzchni pod podest nożycowy, koszowy i innego typu podesty stosuje się najczęściej płyty. Jeżeli stosowane są podesty drewniane, wówczas powinny być one dokładnie sprawdzone przed użyciem.

Wybierając nasz kurs na podnośniki koszowe, nożycowe i inne, uczestnik otrzymuje niezbędne informacje dotyczące przygotowania nawierzchni. Zapraszamy serdecznie na nasze kursy na podesty nożycowe, podnośniki koszowe do miast Warszawa, Katowice, Kraków i Bielsko-Biała!

Zobacz także: