Métodos de soldadura utilizados en la industria.

¿Qué es la soldadura?

La soldadura consiste en crear una junta que consta de dos o más partes. Dotándolos localmente de energía térmica, se funden y luego se enfrían, dando como resultado la formación de una soldadura, que es la parte básica de la unión. Los materiales básicos son metales y sus aleaciones con propiedades iguales o similares que pueden fundirse y mezclarse, aunque se puede añadir un aglutinante adicional.

Los tipos de métodos de soldadura se pueden dividir según la elección de la fuente de calor.

Uniwersalność urządzeń, ilość możliwości oraz niskie koszty sprawiły, że spawanie elektryczne stało się najpopularniejszą metodą. Jego wariant GMAW (Gas Metal Arc Welding), powszechnie znany jako MIG/MAG, używany najczęściej przez początkujących spawaczy i amatorów, jest uważany za najlepszy ze względu na łatwość obsługi i wydajność. Pozwala na pracę w wieloma materiałami w różnych pozycjach. Warto pamiętać, że spawanie migomatem wymaga ochrony przed wiatrem, co sprawia, że ​​praca w terenie otwartym jest nie lada wyzwaniem. MIG/MAG to spawanie za pomocą łuku elektrycznego, który powstaje pomiędzy stopioną elektrodą a obrabianym przedmiotem.

Tipos de métodos de soldadura y una descripción detallada de las técnicas para unir materiales.

mig (Metal Inert Gas – gaz chemicznie obojętny), stosowany do łączenia miedzi i aluminium oraz innych niezależnych metali i ich stopów, natomiast REVISTA (Metal Active Gas – gaz chemicznie aktywny) w przypadku materiałów stalowych. Spawanie MIG nie jest trudne do opanowania i może być stosowane zarówno na grubych, jak i cienkich blachach, w przemyśle ciężkim i maszynowym, w tym w branży remontowej, maszynowej i konserwacyjnej.

Najstarsza metoda spawania przy użyciu łuku elektrycznego, spawanie elektrodą otuloną – MMA (Manual Arc Welding), pozwala na spawanie cienkich elementów różnych metali i ich stopów oraz uzyskanie dobrej jakości spoiny. Dużym atutem jest możliwość używania jej na zewnątrz i na wysokości. Minusem jest koszt niezbędnych materiałów, słaba wydajność i duża ilość dymu spawalniczego, który towarzyszy podczas pracy.

Inną metodą jest GTAW (Gas Tungsten Arc Welding) lub TIG (Tungsten Inert Gas) stosowane w osłonie gazu obojętnego poprzez wytworzenie łuku elektrycznego za pomocą elektrody wolframowej. Dzięki tej metodzie użycie dodatkowego materiału nie jest konieczne. Szeroko stosowany do spawania cienkich odcinków stali nierdzewnej, stopowej i nieżelaznej, w tym stopów aluminium, magnezu i miedzi. Zapewnia brak odprysków oraz większą kontrolę, niż pozostałe metody, co skutkuje mocnymi, wysokiej jakości spawami. Ze względu na swoją złożoność spawanie TIG wymaga większej precyzji i jest trudniejsze do opanowania niż inne metody spawania.

La elección del método de soldadura adecuado depende de la habilidad del soldador, el tipo de material, así como el rendimiento requerido y la velocidad de funcionamiento del equipo, y el presupuesto para la compra de equipos y materiales de soldadura.