Krok- och slingriggare - egenskaper hos anordningen

Krok och slinga Rigger på platsRigger hakowy to zaawansowane urządzenie używane na budowach do chwytania na hak i przenoszenia różnych elementów budowalnych. Ma działanie podobne do słynnego żurawia i zyskuje coraz większą popularność wśród inżynierów i operatorów. Jest to urządzenie jeżdżące, do obsługi którego niezbędne są odpowiednie uprawnienia nadawane przez Urząd Dozoru Technicznego. By je zdobyć należy przystąpić do egzaminu, który składa się z:

  • obszernych zagadnień teoretycznych,
  • skomplikowanych zadań praktycznych.

Zdanie takiego egzaminu kwalifikuje nas do uprawiania prac na riggerze hakowym. Urządzenie to składa się z elementów takich jak:

  • jeżdżąca na dużych kołach platforma z kokpitem dla operatora,
  • dużego ramienia uniesionego na kilkadziesiąt metrów ku górze, z którego wisi hak służący do chwytania,
  • wytrzymałe, regulowane linki, na których zamocowany jest chwytający niezbędne elementy hak.

Obsługa takiego urządzenia z pewnością nie należy do prostych spraw, a także wiąże się z dużą odpowiedzialnością. To oda operatora zależy poziom bezpieczeństwa całej ekipy budowlanej, a jego najmniejszy błąd może doprowadzić do nieszczęśliwej katastrofy. Warto zatem poważnie przemyśleć tę ścieżkę kariery i dobrze wybrać ofertę szkolenia, które przygotuje nas do pracy z tego typu urządzeniami oraz uczuli na wszelkie niebezpieczeństwa z nią związane. Tych ofert jest naprawdę dużo, więc wypada się dobrze zastanowić na odpowiednim wyborem.

Odbywające się szkolenie

Szkolenia na riggery

Kursy na riggery zwykle trwają około kliku dni, a zdobyte uprawnienia UDT posłużą nam przez dwa lata. Są kierowane do osób nie mających doświadczenia w przenoszeniu ładunków na tego typu urządzeniach ani we wszelkiego rodzaju podwieszaniu ich. Taki kurs składa się z kilku modułów, podczas których wchodzimy na coraz wyższe stopnie zaawansowania w sterowanie riggerem. Główne założenie takiego szkolenia to rzetelne przygotowanie do wykonywania bezpiecznej pracy. Zarówno teoria jak i praktyka jest bardzo ważna dla przyszłego operatora tego urządzenia. Teoria obejmuje zagadnienia takie jak:

  • budowa riggera,
  • zasady obsługi,
  • zakres materiałów jakie może przenosić urządzenie,
  • przepisy HÄLSA OCH SÄKERHET i UDT,

Czynności praktyczne jakich nauczy się kursant podczas takiego szkolenia to podstawowe funkcje riggera takie jak:

  • podczepianie,
  • mocowanie,
  • przenoszenie,
  • podwieszanie materiału.

Ponadto bardzo cennym elementem takiego szkolenia będzie poznanie najważniejszych zasad bezpieczeństwa podczas pracy z riggerem. Trzeba pamiętać, że bezpieczeństwo w tego rodzaju zawodach stoi ponad wszystkim innym, gdyż ryzykuje się zdrowiem, a nawet życiem nie tylko własnym, ale całego zespołu pracowników. W tym celu konieczne jest zatrudnianie osób posiadających aktualne uprawnienia UDT i mających dużą wiedzę oraz doświadczenie z obsługi urządzeń tego rodzaju. Zdanie takiego egzaminu nie należy do najłatwiejszych, natomiast daje ogromną satysfakcję, otwiera różne drogi rozwoju zawodowego oraz znacznie podnosi kompetencje pracownika.

Zasady dotyczące konieczności uprawnień

Zgodnie z konkretnym zapisem Kodeksu Pracy niemożliwe jest dopuszczenie pracownika niemającego specjalnych uprawnień UDT ani tym bardziej wymaganych umiejętności. Gdy tak się stanie, pracodawca jest odpowiedzialny prawnie i grozić mu mogą poważne konsekwencje, nawet utrata wolności do lat trzech. Warto zatem wyrabiać sobie specjalne uprawnienia, kwalifikacje, a jako pracodawca dokładnie kontrolować, komu dajemy zatrudnienie w naszej firmie.