Ремонт підйомників і лебідок

Zachęcamy do skorzystania z naszych usług naprawczych wciągników i wciągarek

Wciągniki i wciągarki to jedne z najczęściej używanych urządzeń w branży budowlanej i przemyśle. Wykorzystywane są także w przemyśle ciężkim, transporcie i logistyce. Istotne jest, aby zawsze prawidłowo funkcjonowały, bowiem wpływa to na jakość i szybkość wykonywania pracy oraz na bezpieczeństwo pracowników i osób postronnych. 

Wciągniki i wciągarki

Na czym polegają awarie wciągników i wciągarek? 

Awarie mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Poza zużyciem przedmiotów, może dojść także do błędów po stronie ludzkiej, których przyczyną będzie awaria urządzenia. Najczęstszym błędem jest niewłaściwe użytkowanie maszyn. 

Przykłady awarii wciągników i wciągarek 

Przykład awarii Omówienie awarii 
Uszkodzenie silnika Prawdopodobną przyczyną jest wówczas uszkodzony przekaźnik. W celu naprawy, należy zdjąć pokrywę skrzynki sterującej i uzyskać dostęp do przekaźnika. Następnie trzeba skontrolować, czy przewody są prawidłowo podłączone – czy nie stykają się ze sobą lub czy nie są luźne. Jeżeli po upewnieniu się, że wszystkie przewody zamontowane są w odpowiedni sposób, przekaźnik w dalszym ciągu nie reaguje na zasilanie, należy wówczas wymienić go na nowy. Przyczyną awarii silnika może być także nieprawidłowy montaż silnika.  Złe skręcenie może powodować duże opory tarcia, co może poskutkować przegrzaniem silnika. Wówczas należy go wymienić na nowy. Uszkodzenie silnika może być także przyczyną przepalonego uzwojenia silnika. Należy wówczas odkręcić dekiel silnika i wyciągnąć wirnik. Jeśli da się wyczuć charakterystyczny zapach spalonych uzwojeń i widoczne są ślady przepalenia uzwojeń stojana bądź wirnika, trzeba wówczas dokonać wymiany całego silnika. 
Niemożność włączania się wciągnika/wciągarki Można wskazać na dwie najczęstsze przyczyny: zwarcie kontaktora i uszkodzony odbiornik pilota bezprzewodowego. W pierwszym przypadku należy przede wszystkim jak najszybciej wyłączyć zasilanie poprzez hebel, którego montaż jest wymagany w instalacji zasilającej wyciągarkę i następnie trzeba wymienić przekaźnik/kontaktor na nowy. W przypadku zaś, gdy niemożność uruchomienia maszyny spowodowana jest uszkodzeniem odbiornika pilota bezprzewodowego – naprawa polega na wymianie całego pilota bezprzewodowego (nadajnik z odbiornikiem). 
Niewłaściwa moc lub prędkość Wśród prawdopodobnych przyczyn takiego stanu wyszczególnia się głównie: słaby akumulator, uszkodzoną masę wyciągarki, przepalone uzwojenie stojana lub wirnika, uszkodzony szczotkotrzymacz, niewłaściwy montaż silnika. Jeśli chodzi o kwestię napraw w tym zakresie, to w przypadku, gdy powodem awarii jest uszkodzenie macy wyciągarki, należy najpierw sprawdzić, czy przewód masowy wyciągarki nie jest zbyt luźny lub czy nie jest zardzewiały lub zaśniedziały. Zaleca się także sprawdzić stan śruby masowej doprowadzającej do stojana silnika. Wadliwe części należy wymienić na nowe. W przypadku, gdy dochodzi do przeciążenia wyciągarki, często następuje wówczas przegrzanie przewodów wewnątrz silnika i spalenie elektroizolacji na przewodach. Można nawet wyczuć charakterystyczny zapach spalonych uzwojeń. Wówczas cały silnik nadaje się do wymiany. Jeśli zaś po otworzeniu pokrywy silnika nie czuć charakterystycznego zapachu spalonych uzwojeń, może to oznaczać uszkodzenie szczotkotrzymacza lub wytarte szczotki węglowe. W tej sytuacji trzeba wymienić szczotki lub cały szczotkotrzymacz wraz ze szczotkami na nowe. 
Brak obracającego się bębna przy pracującym silniku Może być to efektem, np.: uszkodzenia hamulca, uszkodzenia osi napędowej, niezasprzęglonej przekładni lub uszkodzonej przekładni, wygięcia się kołnierza bębna. Jeśli w trakcie oględzin stanu maszyny, hamulec sam wypadnie wraz z jego elementami, oznacza to, że został uszkodzony w efekcie mocnego szarpnięcia liny. Należy wówczas wymienić cały hamulec na nowy. Tak samo, jeśli oś jest uszkodzona trzeba wymienić ją na nowy element. W przypadku, gdy czynnikiem wywołującym awarię jest uszkodzona przekładnia, trzeba w pierwszej kolejności odkręcić dekiel przekładni, wyjąć wszystkie stopnie i sprawdzić, czy planety w stopniach swobodnie się obracają. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie stanu zębów – na planetach i na pierścieniu zębatym. W przypadku zatartych planet lub uszkodzonych zębów, trzeba wymienić całą przekładnie na nową. 

W przypadku wystąpienia ewentualnej awarii wciągników i wciągarek, bardzo ważna jest ich odpowiednia naprawa. W tym celu należy skorzystać z pomocy wykwalifikowanych specjalistów. 

Skorzystaj z naszego serwisu 

Niezależnie od tego, czy preferujesz serwis na miejscu, czy oddawanie sprzętu do naprawy w inne miejsce, możemy zaoferować rozwiązanie dostosowane do Twoich potrzeb.  

Uszkodzona oś napędowa

Posiadamy doświadczenie w serwisowaniu wciągników, dźwigów i wciągarek z napędem ręcznym, pneumatycznym, hydraulicznym i elektrycznym. Możemy przeprowadzić naprawy sprzętu na miejscu w celu zminimalizowania przestojów.  

W przypadkach, gdy naprawa na miejscu nie jest możliwa, możemy przeprowadzić niezbędne prace w naszych warsztatach. W takich przypadkach z przyjemnością zadbamy o wynajem dla Ciebie sprzętu zastępczego, aby zminimalizować wszelkie problemy w procesie produkcyjnym.  

Proponujemy usługi naszych techników, posiadających niezbędną wiedzę z zakresu dozoru technicznego, którzy zawsze posłużą dobrą poradą. 

Дивіться також: