Такелаж гаковий - характеристики пристрою

Гаковий такелаж - це сучасний пристрій, який використовується на будівельних майданчиках для захоплення за гак і переміщення різних будівельних елементів. Він має дію, аналогічну дії відомого крану, і стає все більш популярним серед інженерів та операторів. Це мобільний пристрій, для роботи якого необхідна ліцензія Управління технічної інспекції. Для того, щоб його отримати, необхідно скласти іспит, який складається з..: 

Такелажник на об'єкті
  • широкі теоретичні питання, 
  • zadań praktycznych. 

Zdanie takiego egzaminu kwalifikuje nas do wykonywania prac na riggerze hakowym. Urządzenie to składa się z elementów takich jak: 

  • великогабаритна колісна платформа з кабіною для оператора, 
  • duże ramię uniesione na kilkadziesiąt metrów ku górze, z którego wisi hak służący do chwytania, 
  • міцні, регульовані троси, на яких кріпиться основний гак. 

Obsługa takiego urządzenia wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Od operatora zależy poziom bezpieczeństwa całej ekipy budowlanej, dlatego warto odbyć odpowiednie szkolenie w tym kierunku, gdzie zdobędzie się potrzebną wiedzę i umiejętności, które nie tylko pozwolą nauczyć się właściwej obsługi urządzenia, ale także przygotują na możliwe niebezpieczeństwa związane z pracą oraz przekażą potrzebne informacje, aby takowym zapobiegać 

Szkolenia na rigggery 

Kursy na riggery zwykle trwają około kliku dni, a zdobyte uprawnienia UDT posłużą nam przez dwa lata. Są kierowane do osób nie mających doświadczenia w przenoszeniu ładunków na tego typu urządzeniach ani we wszelkiego rodzaju podwieszaniu ich. Taki kurs składa się z kilku modułów, podczas których stopniowo poznajemy urządzenie od strony technicznej, jak i uczymy się z niego korzystać. Główne założenie takiego szkolenia to rzetelne przygotowanie do wykonywania bezpiecznej pracy. Zarówno teoria jak i praktyka jest bardzo ważna dla przyszłego operatora tego urządzenia. Teoria obejmuje zagadnienia takie jak: 

  • будівництво такелажу, 
  • принципи обслуговування, 
  • спектр матеріалів, з якими може працювати пристрій, 
  • przepisy BHP i UDT. 

Практичні дії, яким навчиться слухач під час такого навчання - це основні функції такелажника, такі як: 

  • переспати, 
  • прихильність, 
  • портативність, 
  • суспензія матеріалу. 
Постійне навчання

Ponadto bardzo ważną częścią takiego szkolenia jest poznanie najważniejszych zasad bezpieczeństwa podczas pracy z riggerem. Bezpieczeństwo w pracach z maszynami ciężkimi, mogącymi stwarzać zagrożenie dla użytkownika i otoczenia jest bardzo ważne. W tym celu konieczne jest zatrudnianie osób posiadających aktualne uprawnienia UDT i mających dużą wiedzę oraz doświadczenie z obsługi urządzeń tego rodzaju. Odpowiednie szkolenia pomagają bez większych problemów zdać potrzebne egzaminy, co podnosi kwalifikacje pracownika i otwiera szersze możliwości rozwoju zawodowego.  

Правила щодо необхідності отримання права на допомогу 

Zgodnie z konkretnym zapisem Kodeksu Pracy niemożliwe jest dopuszczenie pracownika niemającego specjalnych uprawnień UDT ani tym bardziej wymaganych umiejętności. W przeciwnym razie, pracodawca odpowiada prawnie, co może skutkować nawet pozbawieniem wolności do lat trzech. Dlatego w przypadku, kiedy nasz przyszły pracownik nie ma uprawnień, warto wysłać go na dedykowane szkolenie.