¿Qué cualificaciones debo tener para trabajar como transelevador?

Układnica magazynowa, jak sama nazwa wskazuje, jest stosowana do układania i transportowania materiałów składowanych w magazynach (tworzy tam część systemu) na specjalnie dopasowanych regałach.¿Qué es un transelevador y cómo mantenerlo?

Consta de: 

 • chwytaka, 
 • zestawu sensorów, 
 • elementos de ejecución: 
 • silniki osi (pionowej i poziomej); 
 • Los motores de las pinzas (plataformas elevadoras, que se extienden en las estanterías) tienen diferentes tipos:  
 • słupowe, 
 • ramowe,  
 • podwieszane,  
 • przejezdne (na szynach). 

Układnice wyposażone są w napęd elektryczny i sterowane z kabiny operatora stanowiącej jednorodny ustrój z wodzakiem lub automatycznie przez system mikroprocesorowy. W praktyce występują układnice przystosowane do obsługi międzyregałowego korytarza – jednego bądź więcej.  

Transferencia automática de carga

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami układnice magazynowe podlegają dozorowi technicznemu, a zatem wymagają zgłoszenia i odbioru UDT oraz odpowiednich przeglądów bieżących i okresowych. Konserwacja układnic może być przeprowadzana tylko przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia. 

Dlaczego warto dbać o konserwację? 

 Uszkodzenie może przerwać całkowicie pracę maszyny przez co naraża firmę na straty. W podbramkowej sytuacji trzeba jak najszybciej wezwać fachową pomoc. Jednak, nawet mała usterka powinna być zgłoszona od razu, gdy zostanie zauważona. Nie zapominajmy również o regularnej konserwacji, aby przygotować odpowiednio sprzęt do działania, gdzie przy okazji można zrobić mu przegląd, ocenić stan, zminimalizować ryzyko usterki lub wykryć wcześniej. Wybór dobrego serwisu to ważna kwestia, ponieważ tylko wykwalifikowani serwisanci są w stanie szybko zaradzić problemom, nie wyrządzając przy tym dodatkowych szkód. Dzięki nim oszczędzamy czas nie marnując go na szukanie czegoś innego. Warto znać zaufane firmy i mieć gwarancję wykonanych usług. 

Entonces, ¿a quién le entregas tu equipo? 

Transferencia automática de carga

Al iniciar la búsqueda de empresas profesionales, hay que tener en cuenta el tiempo que la empresa lleva en el mercado. En qué tipo de reparaciones se especializa, qué tipo de opiniones tiene de los clientes, si tiene las autorizaciones correspondientes emitidas por la Oficina de Inspección Técnica confirmadas por certificados. 

¿Qué equipos están cubiertos por la supervisión de la UDT? 

En base a la normativa (Decreto del Ministro de Economía, Trabajo y Política Social de 29 de octubre de 2003), los grupos de máquinas como: 

 • urządzenia ciśnieniowe, 
 • camiones elevadores, 
 • gatos para vehículos, 
 • equipos de manipulación (UTB): plataformas, escaleras, escaleras mecánicas, grúas, grúas fijas y móviles, polipastos, cabrestantes, transelevadores, instalaciones para discapacitados, dźwigi (windy), wózki.  

¿De qué factores dependen las revisiones? 

Jest to przede wszystkim liczba godzin, którą urządzenie przepracowało i zgodna z instrukcją konserwacji. Czynnikiem wpływającym na eksploatację jest też jakość palet i ich pakowania. Warto zaznaczyć, że kupując układnicę trzeba zaopatrzyć się w alternatywne zasilanie. Najlepiej zrobić to wcześniej podczas przygotowań. Magazyny wyekwipowane w automatyczny system układnic, pracują zazwyczaj cały czas i nie mogą zostać poddane awarii. W związku z tym wszystkie części muszą być na bieżąco wymieniane tak jak w instrukcji, po upłynięciu wymaganego czasu. Nie ma znaczenia czy dana część jest jeszcze dobra czy już nie.  

układnica w magazynie sklepowym

Dobrze jest mieć serwis, który ma technologię zdalnego rozpoznania problemów i możliwość momentalnej reakcji. Inną ważną kwestią jest rola personelu, gdzie prawidłowo przeszkoleni pracownicy magazynowi (utrzymanie ruchu) przez dostawcę systemu, przyczynią się do bezawaryjnego działania maszyn. Te osoby muszą posiadać również, uprawnienia z Urzędu Dozoru Technicznego na konserwację i eksploatację oddzielnie.  

W większości przypadków pełny przegląd konserwacyjny i naprawy są wykonywane przez dostawcę systemu. Natomiast obsługa i mniejsze zabiegi serwisowe są po stronie właściciela.  

Układnice nie są zbyt skomplikowane, co nie zmienia faktu, że tylko zgodne z dokumentacją producenta naprawy jak i wszelkie czynności – są prawidłowe. Biorąc pod uwagę ciężką, nieustanną pracę przy podnoszeniu ładunków i sporej masie konstrukcji, logicznym może wydawać się, że do zachowania sprawności, niezbędnym jest ścisłe postępowanie, niekoniecznie związane ze skomplikowanymi operacjami. Bardzo duży wpływa ma właściwe smarowanie, wymiana elementów na czas lub zużywających się i okresowe kontrole.