Jakie uprawnienia należy posiadać na układnice magazynowe?

Układnica magazynowa, jak sama nazwa wskazuje, jest stosowana do układania i transportowania materiałów składowanych w magazynach (tworzy tam część systemu) na specjalnie dopasowanych regałach.Co to jest układnica magazynowa i jak ją konserwować ?

Składa się z: 

  • chwytaka, 
  • zestawu sensorów, 
  • elementów wykonawczych: 
  • silniki osi (pionowej i poziomej); 
  • silniki chwytaka (podnoszą platformy, wysuwają w głąb regału) mają różne rodzaje:  
  • słupowe, 
  • ramowe,  
  • podwieszane,  
  • przejezdne (na szynach). 

Układnice wyposażone są w napęd elektryczny i sterowane z kabiny operatora stanowiącej jednorodny ustrój z wodzakiem lub automatycznie przez system mikroprocesorowy. W praktyce występują układnice przystosowane do obsługi międzyregałowego korytarza – jednego bądź więcej.  

Automatyczne przenoszenie ładunku

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami układnice magazynowe podlegają dozorowi technicznemu, a zatem wymagają zgłoszenia i odbioru UDT oraz odpowiednich przeglądów bieżących i okresowych. Konserwacja układnic może być przeprowadzana tylko przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia. 

Dlaczego warto dbać o konserwację? 

 Uszkodzenie może przerwać całkowicie pracę maszyny przez co naraża firmę na straty. W podbramkowej sytuacji trzeba jak najszybciej wezwać fachową pomoc. Jednak, nawet mała usterka powinna być zgłoszona od razu, gdy zostanie zauważona. Nie zapominajmy również o regularnej konserwacji, aby przygotować odpowiednio sprzęt do działania, gdzie przy okazji można zrobić mu przegląd, ocenić stan, zminimalizować ryzyko usterki lub wykryć wcześniej. Wybór dobrego serwisu to ważna kwestia, ponieważ tylko wykwalifikowani serwisanci są w stanie szybko zaradzić problemom, nie wyrządzając przy tym dodatkowych szkód. Dzięki nim oszczędzamy czas nie marnując go na szukanie czegoś innego. Warto znać zaufane firmy i mieć gwarancję wykonanych usług. 

Komu zatem oddać w opiekę swój sprzęt? 

Automatyczne przenoszenie ładunku

Zaczynając poszukiwania profesjonalnych firm weźmy pod uwagę jak długo jest na rynku dane przedsiębiorstwo. W jakich naprawach się specjalizuje, jakie ma opinie klientów, czy posiada stosowne uprawnienia wydane przez Urząd Dozoru Technicznego potwierdzone certyfikatami. 

Jakie urządzenia objęte są dozorem UDT? 

Na podstawie przepisów (Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 października 2003 r.), należy regularnie dokonywać konserwacji grup maszyn takich jak: 

  • urządzenia ciśnieniowe, 
  • jezdniowe podnośnikowe, 
  • dźwigniki samochodowe, 
  • urządzenia transportu bliskiego (UTB): podesty, schody, chodniki ruchome, suwnice, żurawie stacjonarne i samojezdne, wciągniki, wciągarki, układnice, urządzenia dla osób niepełnosprawnych, dźwigi (windy), wózki.  

Od jakich czynników zależą przeglądy? 

Jest to przede wszystkim liczba godzin, którą urządzenie przepracowało i zgodna z instrukcją konserwacji. Czynnikiem wpływającym na eksploatację jest też jakość palet i ich pakowania. Warto zaznaczyć, że kupując układnicę trzeba zaopatrzyć się w alternatywne zasilanie. Najlepiej zrobić to wcześniej podczas przygotowań. Magazyny wyekwipowane w automatyczny system układnic, pracują zazwyczaj cały czas i nie mogą zostać poddane awarii. W związku z tym wszystkie części muszą być na bieżąco wymieniane tak jak w instrukcji, po upłynięciu wymaganego czasu. Nie ma znaczenia czy dana część jest jeszcze dobra czy już nie.  

układnica w magazynie sklepowym

Dobrze jest mieć serwis, który ma technologię zdalnego rozpoznania problemów i możliwość momentalnej reakcji. Inną ważną kwestią jest rola personelu, gdzie prawidłowo przeszkoleni pracownicy magazynowi (utrzymanie ruchu) przez dostawcę systemu, przyczynią się do bezawaryjnego działania maszyn. Te osoby muszą posiadać również, uprawnienia z Urzędu Dozoru Technicznego na konserwację i eksploatację oddzielnie.  

W większości przypadków pełny przegląd konserwacyjny i naprawy są wykonywane przez dostawcę systemu. Natomiast obsługa i mniejsze zabiegi serwisowe są po stronie właściciela.  

Układnice nie są zbyt skomplikowane, co nie zmienia faktu, że tylko zgodne z dokumentacją producenta naprawy jak i wszelkie czynności – są prawidłowe. Biorąc pod uwagę ciężką, nieustanną pracę przy podnoszeniu ładunków i sporej masie konstrukcji, logicznym może wydawać się, że do zachowania sprawności, niezbędnym jest ścisłe postępowanie, niekoniecznie związane ze skomplikowanymi operacjami. Bardzo duży wpływa ma właściwe smarowanie, wymiana elementów na czas lub zużywających się i okresowe kontrole.