Turm- und Hochgeschwindigkeitskräne

Do czego służy żuraw wieżowy? 

Żuraw wieżowy to jedna z największych maszyn roboczych. Widziane często na budowach, mogą być wysokie nawet na 100 metrów i podnosić ogromne ciężary, takie jak materiały budowlane czy narzędzia. Dzięki nim, prace budowlane idą znacznie szybciej, pomagają w dotrzymaniu harmonogramów i obniżają koszty.  

Oczywiście, żurawie mogą być różne, mniejsze albo większe. Klasyfikacja tych urządzeń jest bardzo szeroka, można je podzielić ze względu na typ wysięgnika, miejsce obrotu, sposób posadowienia, a nawet sposób montażu. A to oznacza, że niezależnie od wielkości, wszystkie składają się z tych samych kluczowych elementów: 

podział żurawi
  • podstawy, która jest przykręcona do betonowej płyty dla stabilizowania całej konstrukcji. Jest wylewana wiele tygodni przed dostarczeniem maszyny; 
  • zamocowanej na górze obrotnicy, w jej skład wchodzi silnik i przekładnia pierścieniowa, dzięki czemu żuraw się obraca;  
  • wysięgnika, który jest elementem odpowiedzialnym za przenoszenie ładunków. 

Rodzaje żurawi:  

Ze względu na sposób przewożenia i późniejszego składania, żurawie mogą być podzielone na: 

  • dolnoobrotowe to takie, które są przewożone na miejsce za pomocą cięgnika siodłowego albo balastowego, dopiero po dojechaniu na miejsce, żuraw jest rozkładany;  
  • górnoobrotowe to takie, które są przewożone w częściach, a składanie żurawia odbywa się już na budowie przy pomocy innego żurawia – samojezdnego.  

Dziś żurawie są na każdym placu budowy, umożliwiają przedsiębiorstwom tworzenie większych budynków, często w ciasnych miejskich przestrzeniach. Pozwalają pracować szybciej, wydajniej i zdecydowanie taniej. Zapewniają dużą precyzję wykonania, możliwość pracy w trudnym, kolizyjnym otoczeniu, a nawet na trudnym terenie i w ciężkich warunkach pogodowych.  

Liczne zalety żurawi wieżowych sprawiły, że można wyobrazić sobie placu budowy bez nich, co czyni je najbardziej pożądanymi maszynami w budownictwie.  

kwalifikacje potrzebne do pracy z żurawiami

Berechtigungen 

Aby móc pracować na żurawiu wieżowym trzeba mieć odpowiednie kwalifikacje. Można je zdobyć z zaskakującą łatwością, ponieważ dostępnych jest wiele specjalistycznych kursów, które umożliwiają pracę w trudnych warunkach, na wysokości i kompleksowo szkolą w obsłudze maszyn.  

Zapraszamy do zapoznania się z naszą stroną internetową, na której można znaleźć odpowiednie kursy i informacje na temat obsługi i konserwacji żurawi wieżowych i szybkomontujących.

CSO-Ausbildung

Prowadzimy teoretyczne i praktyczne przygotowanie na stanowiska operatorów i konserwatorów UTB. Od wielu lat współpracujemy z ośrodkami Urzędu Dozoru Technicznego szkoląc na najwyższym poziomie. Kursy otwarte odbywają się na terenie całej Polski, a grupom zorganizowanym polecamy szkolenia w trybie zamkniętym z ofertą dojazdu do klienta.