¿Qué es una cargadora telescópica?

Ładowarka teleskopowa to urządzenie transportu bliskiego, inaczej wózek podnośnikowy posiadający zamontowany wymienny wysięg. Funkcjonalność maszyny polega na tym, że możemy wymienić osprzęt i całkowicie zmienić jej zastosowanie. Dzięki uniwersalności swoje zastosowanie znajduje w wielu branżach i to nie tylko budowlanych. Głównym zastosowaniem tego typu urządzenia jest podnoszenie i przenoszenie ładunków bądź ludzi.

ładowarka teleskopowa w kopalni

Tipos de manipuladores telescópicos

Wyróżniamy dwa rodzaje ładowarek teleskopowych:

Ładowarki czołowe – posiadające wysięgnik po prawej stronie, a także nieruchomą kabinę operatora, co uniemożliwia ruch w poziomie. Urządzenie charakteryzuje się dużym udźwigiem nawet powyżej 20 ton.

Ładowarki obrotowe – cechuje je głowica obrotowa, umożliwiająca obrót kabiny operatora nawet o 360° oraz możliwy jest ruch w poziomie. Główna zaleta tego urządzenia jest duża wysokość podnoszenia, nawet do 30 metrów.

Osprzęt do ładowarek teleskopowych

Istnieje wiele rodzajów dodatkowego osprzętu, który możemy dokupić do naszej ładowarki teleskopowej. Dzięki temu narzędziu możemy zmienić funkcjonalność naszej maszyny.

Najpopularniejszy osprzęt do ładowarek teleskopowych:

  • tenedor,
  • arados,
  • cucharas,
  • kosiarki,
  • pinzas,
  • platformy robocze.

W jakich dziedzinach wykorzystuje się ładowarki teleskopowe?

Głównie maszyny były kiedyś wykorzystywane w budownictwie, uprawie oraz hodowli. Dzięki rozwoju technologii, urządzenia znacznie poszerzyły zakres swoich usług i są wykorzystywane w prawie każdej dziedzinie pracy.

máquina durante las obras

Budownictwo

Najczęściej ładowarki teleskopowe, są wykorzystywane w pracach budowlanych. Posiadają one niewiarygodnie duży udźwig, co pomaga w transporcie ciężkich materiałów budowlanych. Urządzenia nie mają najmniejszego problemu z pracą na nierównym i krzywym terenie, co często się zdarza na placu budowy. Z łatwością przyśpieszą prace budowlane czy dekarskie.

Aeronave

Carretillas elevadoras często wykorzystywane są do prac w portach lotniczych. Wykorzystywane są m.in. do holowania samolotów i czyszczenia pasów startowych. Także znacznie ułatwiają prace mechanikom samolotowych, kiedy potrzebują podniesienia na określoną wysokość.

Prace w kopalni

Swoje zastosowanie ładowarki teleskopowe, znajdują także w kopalniach podziemnych jak i odkrywkowych. Dzięki umiejętności pracy na nierównym terenie, maszyna ułatwia transport ładunków i urządzeń górniczych.

Zalety ładowarek teleskopowych:

  • wielofunkcyjność,
  • szeroki wybór wymiennego osprzętu,
  • wysoka wydajność – posiadają one udźwig nawet do 20 ton,
  • uniwersalność.

Ładowarki teleskopowe mają szeroką gamę zastosowań w przeróżnych dziedzinach. Ich głównym atutem jest funkcjonalność, z łatwością możemy przekształcić maszynę w inne urządzenie.

Preguntas y respuestas 

Jaki jest udźwig ładowarki teleskopowej?

Ładowarka może udźwignąć nawet powyżej 20 ton.

W jakich dziedzinach jest wykorzystywana ładowarka teleskopowa?