Kurs na operatora wózków widłowych

Gabelstapler im Einsatz in einem Lagerhaus

Dlaczego warto wziąć udział w szkoleniu?

Nauka obsługi wózków widłowych i zdobycie odpowiednich kwalifikacji to świetny sposób na rozwój.  Praca na magazynie jest ściśle powiązana z tymi urządzeniami. Wózek widłowy jest przeznaczony do podnoszenia i przenoszenia cięższych materiałów, stąd potrzebne umiejętności prowadzenia i operowania ładunkiem, których nauczysz się na naszym kursie! 

Was sind die Qualifikationen für Gabelstapler? 

Das Technische Überwachungsamt führt mehrere Zulassungskategorien für Gabelstapler auf. Und das sind: 

 • wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia z wysięgnikiem und wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia z osobą obsługującą podnoszoną wraz z ładunkiem (berechtigt Sie auch zum Betrieb aller anderen Gabelstapler podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia) – ważne 5 lat, 
 • wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia z wyłączeniem wózków z wysięgnikiem oraz wózków z osobą obsługującą podnoszoną wraz z ładunkiem – ważne 10 lat.  

Was sind die Voraussetzungen für die Teilnahme an dem Kurs? 

Jedyne, co jest potrzebne, aby wziąć udział w naszym kursie to:  

 • mindestens 18 Jahre alt sein,  
 • mindestens Grundschulbildung,  
 • brak przeciwwskazań do wykonywania pracy z wykorzystaniem wózków widłowych.

Wer ist die Zielgruppe für unsere Schulungen? 

Szkolenie to świetny sposób na nauczenie się konkretnych umiejętności, które wykorzystasz w pracy. Kursy są idealne nie tylko dla młodszych osób, ale także dla tych. pragnących się przebranżowić, aktualnie szukających pracy lub chcących odnowić swoją wiedzę! Jeśli poszukujesz pracy za granicą – kurs i w tym wypadku jest dobrym wyborem. Uprawnienia zdobyte w Polsce są także respektowane we wszystkich krajach UE. Ponadto nasza oferta jest dla wszystkich, którzy szukają zatrudnienia, np. na magazynach, w hurtowniach, zakładach produkcyjnych czy budownictwie. 

Prüfung 

Egzamin UDT podzielony jest na dwie części – teoretyczną i praktyczną. Najpierw przystąpisz do egzaminu teoretycznego, jest on przeprowadzany jest w formie testu pisemnego pod nadzorem komisji. Część praktyczna egzaminu odbywa się na placu manewrowym również pod nadzorem komisji. W tej części egzaminatorzy sprawdzają umiejętności Twojej jazdy i manewrowania wózkiem widłowym, z jednoczesnym uwzględnieniem przestrzegania zasad BHP.

Wie unterrichten wir? 

Koncentrujemy się na tym, aby nasze kursy dostarczały wiedzy w niebanalny i aktywizujący sposób. Wierzymy, że zaangażowany kursant poradzi sobie nie tylko na egzaminie, ale także w pracy. Nasi wykwalifikowani prowadzący zadbają o to, aby szkolenia były przeprowadzane na jak najwyższym poziomie edukacji i nie były one monotonne. 

nowe wózki widłowe ustawione w szeregu

Arten von Gabelstaplern 

Wózki widłowe, potocznie zwane widlakami, to określenia, przez które rozumiemy wózki jezdniowe podnośnikowe. Używane do transportu bliskiego, przewozu i sterowania, mają wyszczególnione dwie podstawowe grupy: ze względu na napęd i ze względu na funkcję. 

In Bezug auf den Antrieb wird unterschieden: 

wózek widłowy w spoczynku
 • wózki widłowe spalinowe – mogą być one napędzane przez olej napędowy, benzynę, gaz LPG lub CNG. Napęd ten charakteryzuje się emisją spalin, dlatego też powinny być one używane na otwartych przestrzeniach. Tego typu wózki widłowe można stosować w pomieszczeniach tylko pod warunkiem wyposażenia ich w specjalne filtry. 
 • wózki widłowe elektryczne (akumulatorowe) – są napędzane przez akumulator, znajdują zastosowanie w miejscach, gdzie ze względu na emisję spalin, nie można stosować wózków spalinowych i gazowych. 
 • wózki widłowe gazowe – napędzane gazem, polecane do otwartych przestrzeni. 

Natomiast ze względu na pełnione funkcje wyróżniamy: 

 • wózki widłowe ze zmiennym wysięgiem – zwane też ładowarkami teleskopowymi. Charakteryzują się posiadaniem długiego wysięgnika teleskopowego, który pozwala na daleki zasięg pracy, 
 • wózki widłowe terenowe – wykorzystywane w miejscach trudno dostępnych, o nierównym i grząskim podłożu (np. na placach budowy), 
 • wózki widłowe boczne – zwane również wózkami bocznego załadunku, ich główną cechą charakterystyczną jest to, że operator siedzi bokiem do kierunku jazdy, 
 • wózki widłowe podnośnikowe sterowane z poziomu lub podestu roboczego – w przypadku tych urządzeń operator steruje wózkiem stojąc bezpośrednio na podeście lub chodząc przy wózku, 
 • wózki widłowe z osobą obsługującą podnoszoną wraz z ładunkiem
 • wózki widłowe z wysuwanym masztem

W związku z dużą ilością rodzajów wózków, w zależności od potrzeby oraz specyfiki, dobierany jest odpowiedni program kursu, dlatego należy zastanowić się nad odpowiednim uprawnieniem. 

operator przy wózku widłowym

Dodatkowe informacje o uprawnieniach 

Jeśli myślisz o eksploatowaniu wózków widłowych z mechanicznym napędem podnoszenia, to wiedz, że do ich obsługi dopuszcza się osobę, która ma uprawnienia operatora wózków jezdniowych w formie zaświadczenia kwalifikacyjnego wydawanego przez Urząd Dozoru Technicznego. Warto wiedzieć, że nie tak dawno zmianie uległa podstawa prawna w zakresie imiennych zezwoleń wydawanych przez pracodawcę i uprawniających do obsługi wózków jezdniowych. Zezwolenie takie wydawane było oczywiście na podstawie ukończenia szkolenia z wynikiem pozytywnym. Oto pomocny spis, który pomoże Wam się zorientować, jeśli jesteście osobami już posiadającymi uprawnienia.  

Vom Arbeitgeber ausgestellte Genehmigungen: 

 • die bis zum 31.12.2004 ausgestellt wurden, sind bis spätestens 31.12.2023 gültig 
 • die bis zum 31.12.2014 ausgestellt wurden, sind bis spätestens 31.12.2026 gültig 
 • die bis zum 01.01.2015 ausgestellt wurden, sind bis spätestens 31.12.2027 gültig. 

 
Serdecznie zapraszamy do kontaktu telefonicznego w celu zapisu na szkolenie! 

grafika opisująca szkolenie

Siehe auch: