Wózki widłowe – zdobądź kwalifikacje na operatora

Wózek widłowy w użyciu w magazynieZapewne, jeśli szukacie kursu na wózek widłowy, doskonale wiecie co to za sprzęt. Nauka jego obsługi i zdobycie kwalifikacji to świetny sposób na rozwój, bo na dzisiejszym rynku pracy operatorzy wózków widłowych są na wagę złota. Choćby praca w magazynie jest ściśle powiązana z tymi urządzeniami. Wózek widłowy jest przeznaczony do podnoszenia i przenoszenia cięższych materiałów, stąd potrzebne umiejętności prowadzenia jak i operowania ładunkiem, których nauczysz się na naszym kursie! Oczywiście rodzajów wózków jest kilka i w zależności od potrzeby oraz specyfiki dobierany jest ten odpowiedni, dlatego należy zastanowić się nad odpowiednim uprawnieniem.

Jakie są rodzaje wózków widłowych?

Wózki widłowe, a w potocznym nazewnictwie widlaki to określenia, przez które rozumiemy wózki jezdniowe podnośnikowe.  Używane do transportu bliskiego, przewozu i sterowania, mają wyszczególnione dwie podstawowe grupy. Te, ze względu na napęd i ze względu na funkcje.

Ze względu na napęd wyróżnia się:

 • Wózki widłowe spalinowe – mogą być one napędzane przez olej napędowy, benzynę, gaz LPG lub CNG. Napęd ten charakteryzuje się emisją spalin, dlatego też powinny być one używane na otwartych przestrzeniach. Tego typu wózki widłowe można stosować w pomieszczeniach tylko pod warunkiem wyposażenia ich w specjalne filtry.
 • Wózki widłowe elektryczne (akumulatorowe) – są napędzane przez akumulator, znajdują zastosowanie w miejscach, gdzie ze względu na emisję spalin, nie można stosować wózków spalinowych i gazowych.
 • Wózki widłowe gazowe – napędzane gazem, polecane do otwartych przestrzeni.

Natomiast ze względu na funkcje wyróżnia się:

 • Wózki widłowe ze zmiennym wysięgiem – zwane też ładowarkami teleskopowymi. Charakteryzują się posiadaniem długiego wysięgnika teleskopowego, który pozwala na daleki zasięg pracy.
 • Wózki widłowe terenowe – wykorzystywane w miejscach trudno dostępnych, o nierównym i grząskim podłożu (np. na placach budowy).
 • Wózki widłowe boczne – zwane również wózkami bocznego załadunku, ich główną cechą charakterystyczną jest to, że operator siedzi bokiem do kierunku jazdy.
 • Wózki widłowe podnośnikowe sterowane z poziomu lub podestu roboczego, w których operator steruje wózkiem stojąc bezpośrednio na podeście lub chodząc przy wózku.
 • Wózki widłowe z osobą obsługującą podnoszoną wraz z ładunkiem.
 • Wózki widłowe z wysuwanym masztem.

Jakie są uprawnienia na wózki widłowe?

Urząd Dozoru Technicznego podaje kilka kategorii uprawnień na wózki jezdniowe podnośnikowe. A są to:

 • Kategoria urządzeń III WJO – wózki podnośnikowe prowadzone i zdalnie sterowane (najniższa kategoria uprawnień w skład tych urządzeń wchodzą: wózki załadowcze, wózki unoszące, wózki ciągnikowe i podnośnikowe sterowane z poziomu roboczego za pomocą dyszla). Wózki podnośnikowe sterowane z poziomu roboczego oraz wózki unoszące mogą być dodatkowo wyposażone w podest, na którym może stać operator podczas jazdy wózkiem.
 • Kategoria urządzeń II WJO – Wózki podnośnikowe z wyłączeniem specjalizowanych. Najpopularniejsza kategoria uprawnień na wózki widłowe. Otrzymując uprawnienia tej kategorii możemy również obsługiwać wózki III kategorii WJO. Uprawnienia są na wszystkie typy wózków jezdniowych podnośnikowych, bez ograniczeń wysokości podnoszenia oraz bez ograniczeń tonażowych. Zdobycie uprawnień umożliwia również pracę wózkami bocznymi.
 • Kategoria urządzeń I WJO – Wózki podnośnikowe specjalizowane. Wózki jezdniowe specjalizowane dzielą się na dwie kategorie. Pierwszą kategorią są wózki jezdniowe specjalizowane ze zmiennym wysięgnikiem (ładowarki teleskopowe). Drugą kategorią są wózki jezdniowe specjalizowane, które podnoszą ładunek wraz z operatorem do góry. Posiadanie uprawnień tej kategorii pozwala na obsługę wózków z dowolnym napędem, udźwigiem i bez ograniczeń wysokości podnoszenia.

Jakie są wymagania, aby móc podjąć się kursu?

Wymagań wcale nie ma dużo, wręcz wcale. Ponieważ te wymagania spełnia prawie każdy bez najmniejszego wysiłku.

Jedyne co jest potrzebne to ukończone 18 lat, wykształcenie co najmniej podstawowe oraz brak przeciwwskazań do wykonywania tej pracy!  To wszystko, co musisz zrobić, aby zapisać się na nasz kurs.

Dodatkowe informacje o uprawnieniach:

Jeśli myślisz o obsłudze wózków widłowych z mechanicznym napędem podnoszenia się, to wiedz że do obsługi ich dopuszcza się osobę, która ma uprawnienia do obsługi wózków jezdniowych w formie zaświadczenia kwalifikacyjnego Dozoru Technicznego, uzyskane na podstawie przepisów dotyczących trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych lub ma uprawnienia maszynisty ciężkich maszyn budowlanych i drogowych, lub książkę operatora maszyn roboczych z wpisem w zakresie obsługi wózków podnośnikowych!

Warto wiedzieć, że nie tak dawno zmianie uległa podstawa prawna w zakresie imiennych zezwoleń wydawanych przez pracodawcę i uprawniających do obsługi wózków jezdniowych. Zezwolenie takie wydawane było oczywiście na podstawie ukończenia szkolenia z wynikiem pozytywnym. Oto pomocny spis, który pomoże Wam się zorientować, jeśli jesteście osobami już z uprawnieniami

Zezwolenia wydawane przez pracodawcę:

 • wystawione do dnia 31.12.2004 zachowują swoją ważność nie dłużej niż do dnia 31.12.2023
 • wystawione do dnia 31.12.2014 zachowują swoją ważność nie dłużej niż do dnia 31.12.2026
 • wystawione do dnia 01.01.2015 zachowują swoją ważność nie dłużej niż do dnia 31.12.2027

Jeśli jesteś operatorem wózków zasilanych gazem lub chcesz nim zostać musisz posiadać dodatkowe kwalifikacje – koniecznie przejdź szkolenie z zakresu bezpiecznego użytkowania butli, w tym ich bezpiecznej wymiany.

Kto jest adresatem naszego szkolenia?

Praktycznie każdy! Szkolenie to świetny sposób na nauczenie się konkretnych umiejętności, które wykorzystasz w pracy. Kursy są idealne nie tylko dla młodszych osób, ale także dla tych, co chcieliby się przebranżowić, aktualnie szukają pracy lub chcą odnowić swoją wiedzę! A nawet jeśli poszukujesz pracy za granicą, to także dobra okazja, ponieważ za granicą także szukają operatorów wózków widłowych. Uprawnienia zdobyty w Polsce są także respektowane we wszystkich krajach z UE. Tak więc ta oferta jest dla tych, którzy szukają zatrudnienia chociażby w magazynach, hurtowniach, zakładach produkcyjnych, w budownictwie.

Co z egzaminem?

Zastanawiasz się jak wygląda egzamin lub jest to dla Ciebie stresujące? Już wyjaśniamy!

Egzamin UDT podzielony jest na dwie części – teoretyczna i pisemna. Najpierw przystąpisz do egzaminu teoretycznego, jest on przeprowadzany jest w formie testu pisemnego pod nadzorem komisji. Baza pytań egzaminacyjnych składa się z 245 pytań. W celu zdania tej części egzaminu należy jedynie udzielić 11 poprawnych odpowiedzi na 15 pytań. Część praktyczna egzaminu odbywa się na placu manewrowym również pod nadzorem komisji. W tej części egzaminatorzy Dozoru Technicznego sprawdzają umiejętności Twojej jazdy i manewrowania wózkiem widłowym, z jednoczesnym przestrzeganiem zasad BHP.

Jeśli obawiasz się egzaminu i powtórki do niego, mamy na to sposób! Na naszej specjalnej platformie, znajdziesz materiały, które pomogą Ci przygotować się do egzaminu. Nasi kursanci zdają egzamin w niemalże 100 procentach bezproblemowo!

Jak uczymy?

Koncentrujemy się na tym, aby nasze kursy dostarczały wiedzy w niebanalny i aktywizujący sposób. Wierzymy, że zaangażowany kursant poradzi sobie nie tylko na egzaminie, ale także w pracy. Nasi wykwalifikowani prowadzący zadbają o to, aby kursy były na jak najwyższym poziomie edukacji i nie wiały nudą!

Przekonaj się już teraz jakie nowoczesne metody wykorzystujemy. Zadzwoń i zapisz się na kurs.

 

Zobacz także: