Forskjeller og likheter mellom teleskoplaster og roterende teleskoplaster.

Różnice i podobieństwa ładowarki teleskopowej i obrotowej.Ładowarki w przemyśle możemy podzielić na dwa typy, czyli ładowarki obrotowe i teleskopowe proste. Obie służą do unoszenia ładunku, jednak różnią się od siebie budową, a co za tym idzie również zastosowaniem.

Ładowarka teleskopowa sztywna (czołowa, panoramika) zmontowana jest tak, że kabina maszynisty oraz teleskop z prawej strony pojazdu są sztywnie złączone z modułem jazdy. Nie poruszają się więc w poziomie. Ładowarki te w zależności od modelu wyposażone są w jedną parę podpór jedynie z boków przodu (od 10 metrów wysokości) lub nie posiadają ich wcale, zatem podnoszenie ciężaru odbywa się wyłącznie na kołach. Rozróżniamy modele z jedną tylną osią skrętną bądź obydwiema osiami skrętnymi i trzema położeniami jezdnymi. Zakres ładowności tych ładowarek wynosi od 1,5 do 21 ton, a wysięgi od 2 do 19 metrów.

Ładowarka teleskopowa obrotowa (obrotówka, roto) wyposażona jest w głowicę obrotową dzięki czemu kabina maszynisty razem z teleskopem z łatwością obraca się w poziomie nawet do 360 ° w stosunku do platformy pojazdu. Jest to znacząca różnica między tymi maszynami. Ładowarki te posiadają podpory stabilizujące przednie i tylne. Za sprawą praw fizyki, kiedy ładowarka obraca się, ładunek obciąża raz tył urządzenia, kolejnym bok, a innym razem przód. Dostępne na rynku modele są w wariantach opartych na gąsienicach lub z obiema osiami skrętnymi. Ładowność tej ładowarki określa się od 3 do 5 ton, a wysięgi od 15 do 30 metrów.

Oba te typy posiadają mocne silniki, oś wahliwą i duże koła, co ułatwia poruszanie się po placu budowy i innych trudnych do pokonania terenach. Kabina operatora posiada wiele udogodnień między innymi intuicyjny dotykowy panel sterowania, filtr cząstek stałych i samą przestronną o większej widoczności kabinę. Ponadto w obu jest możliwość zastosowania przeróżnego osprzętu, dzięki któremu jesteśmy w stanie zmienić całkowicie zastosowanie ładowarki. Zazwyczaj dedykowany osprzęt różni się od siebie w przypadku ładowarki teleskopowej i obrotowej jednak co niektóre firmy, w przypadku wybranych modeli udostępniają od sprzęt dla obu tych maszyn. Do osprzętu zaliczamy:

  • skjeer,
  • zaciski,
  • platformy robocze,
  • żurawiki,
  • wyciągarki,
  • høygafler,
  • gripere,
  • ploger,
  • kosiarki
  • haki

Ładowarki teleskopowe i ich zastosowanie.

Dane urządzenia są nad wyraz uniwersalne, co daje możliwość ich szerokiego zastosowania. Sprawdzą się świetnie nie tylko w budownictwie, ale również rolnictwie, przemyśle drzewnym, lotnictwie, pracach kopalnianych a nawet portach morskich. Tak jak wspomnieliśmy wykorzystanie maszyny w dużej mierze zależy od typu, a w szczególności zastosowanego osprzętu. Wymienione wcześniej elementy osprzętu z powodzeniem pozwalają wykonywać większość prac związanych z podnoszeniem, transportowaniem i przenoszeniem ludzi lub ładunków. Jednak nie tylko w takich sytuacjach idealnie się sprawdzają i warto przyjrzeć się bliżej ich dokładnemu zastosowaniu. Obecne modele ładowarek mają tak wielki potencjał, że nie ogranicza się ich do wykorzystania tylko we wspomnianych branżach.

Począwszy od budownictwa w których owe ładowarki są niezastąpione, a to dlatego iż za ich pomocą możliwy jest transport bardzo dużego udźwigu nawet do 20 ton. Przy ich pomocy z łatwością można przetransportować wszelkie elementy jak belki, stalowe konstrukcje czy kamienne bloki. Ładowarki te również bez problemu mogą pracować w niesprzyjających warunkach terenowych i atmosferycznych. Co za tym idzie znacząco przyśpieszają wiele prac, a ponadto można uniknąć fizycznego wysiłku pracowników budowy.

Zastosowanie ładowarek w rolnictwie dotyczy zarówno uprawy roślin jak i hodowli zwierząt. Przy umocowaniu specjalistycznego osprzętu Z powodzeniem można wykorzystać ładowarkę teleskopową do wszelkich prac w gospodarstwie rolnym. Przy ich pomocy w niewątpliwie szybkim tempie możliwości są przeróżne, między innymi przewożenie belki siana i paszy nie sprawią większej trudności. Sprawdzą się również przy załadunku i rozładunku ciężkich przedmiotów a także podczas stawiania płotów i ogrodzeń. W przypadku gospodarstw nastawionych na uprawy rolne z powodzeniem wykorzystuje się je do podnoszenia płodów rolnych podczas zbiorów i przewożenia ich pola upraw do umieszczania w magazynie.  Również transport beczek czy palet nie sprawi im większego problemu.

Znacząco można zauważyć przydatność tych ładowarek używanych w kamieniołomach i kopalniach. Pracują zarówno pod ziemią jak i na powierzchni. Poradzą sobie na każdym możliwym podłożu, a w tak trudno dostępnych miejscach użytkuje się je do pomocy przy eksploatacji maszyn bądź jak w przypadku innych branż, przenoszenia ładunków. Tak jak uprzednio zauważyliśmy sprawdzają się doskonale w przemyśle drzewnym podczas pracy w lesie czy tartakach przy przenoszeniu długich desek pni drzew lub obróbce drewna. W lotnictwie znajdą swoje zastosowanie wykonując przeróżne prace, od działań związanych z oczyszczaniem pasów, poprzez holowanie samolotów, aż po podnoszenie serwisantów na dopasowaną wysokość w celu zatankowania, napraw podzespołu samolotu i wmontowaniu nowych części, które uległy awarii. Dzięki uniwersalności danej maszyny, można ją spożytkować w przeróżny sposób, w wielu miejscach i branżach. Mianowicie łatwo przekształcić w żuraw HDS zastępując widły wysięgnikiem z hakiem lub wyciągarką, a ponadto po zamontowaniu kosza specjalistycznego również z łatwością jesteśmy w stanie przekształcić ładowarkę w podnośnik koszykowy wykorzystywany przy transporcie ludzi na pożądaną wysokość.

Jak już wspomnieliśmy ładowarki te wymagają od operatora znaczących umiejętności oraz specjalnych uprawnień. Może je zdobyć każda osoba pełnoletnia z wykształceniem minimalnym podstawowym, która kończy kurs i zda egzamin UDT. Należy pamiętać, że maszyny o dużych gabarytach stwarzają wiele niebezpieczeństw, a w głównej mierze spowodowane są:

  • Brakiem stałych i aktualizowanych zasad BHP.
  • Niedostatkiem ubrań ochronnych oraz sprzętu pomocniczego dla zatrudnionych osób pracujących w pobliżu maszyn.
  • Niedokładność eksploatowanych urządzeń technicznych między innymi ładowarek teleskopowych i obrotowych.
  • Co gorsza nieposiadanie uprawnień do obsługi urządzenia.
  • Brak corocznych inspekcji Urzędu Dozoru Technicznego.
  • Brakiem miejsca do komfortowej pracy.

Czy warto zainwestować w dany sprzęt?Czy warto zainwestować w dany sprzęt?

Naszym zdaniem ładowarka teleskopowa na pewno jest przyjemnym w obsłudze sprzętem z naprawdę przystępną ceną jak na swoje predyspozycje. Opcja wynajmu również jest bardzo kuszącym rozwiązaniem. Dlatego ta odpowiedź zależy od wielu kwestii, a mianowicie:

  • Jaki budżet jesteśmy w stanie przeznaczyć? Należy sobie zadać pytanie, czy rzeczywiście lepsza jest opcja kupna jednorazowego, a także czy masz wystarczającą zdolność kredytową, aby rozłożyć zakup na raty?
  • Jak często będziemy korzystać z ładowarki w firmie? Czy będą to pojedyncze dni w roku, miesiącu bądź też codzienna eksploatacja?
  • Czy rzeczywiście jesteśmy w stanie utrzymać sprzęt, gdyż zapewnienie odpowiedniej konserwacji i przeglądów również kosztuje.
  • W jakim stopniu prosperuje twoje przedsiębiorstwo i czy rzeczywiście zakup ładowarki zwróci się na przestrzeni kilku lat?

Sprzęt tak zaawansowany jak ładowarka teleskopowa nie jest tani. Podczas zakupu trzeba liczyć się z jej kosztami które szacujemy w okolicach nawet 200000 tysięcy złotych. Pris pojazdu wzrasta wraz z zaawansowaniem i oczywiście producentem, gdzie w niektórych przypadkach możliwe jest skorzystanie z opcji leasingu lub kredytowania. W przypadku używanego sprzętu wartość ulega zmianie. W zależności od modelu urządzenia, parametrów, stanu technicznego i roku produkcji nawet do 50% taniej, niż pierwotna opłata za nowy model. Kolejną opcją nabycia ładowarki teleskopowej jest wynajem. Większość firm świadczących tą usługę oferuje możliwość wypożyczania na okres krótkoterminowy lub długoterminowy. Przyjmuje się, że stawka na dzień przy krótkoterminowym wynajmie zaczyna się od kwoty 170 złotych i podnosi w zależności od stopnia zawansowania maszyny. Biorąc ładowarkę na dłuższy czas jednostkowy koszt wynajmu za dzień zmniejsza się. Dlatego też, jeżeli ma być wykorzystywana tylko okazjonalnie lub przy kilkudniowych zleceniach warto przemyśleć jej najem. Nie musisz się martwić pokryciem kosztów eksploatacji i napraw, a co najlepsze koszty wynajmu możesz przeliczyć na wartość uzyskanych przychodów. Jednak w przypadku, kiedy będzie użytkowana w przedsiębiorstwie codziennie. Może okazać się niezbędnym i dochodowym zakupem.