Ładowarki teleskopowe

Ładowarki są powszechnie wykorzystywanymi w pracach transportowych urządzeniami. Ładowarki teleskopowe – ze zmiennym wysięgiem należą do tej kategorii i znajdują szerokie zastosowanie w pracach w branży budowniczej oraz rolniczej. Nowoczesne sprzęty pozwalają na bezpieczne i znacznie szybsze wykonywanie prac. Do ich obsługi potrzebny jest kurs na ładowarkę teleskopową i odpowiednie uprawnienia nadawane przez UDT.

Podstawowe informacje

Ładowarka teleskopowa – ładowarka ze zmiennym wysięgiem to wózek widłowy specjalizowany. Wśród popularnych producentów urządzeń tego rodzaju znajdują się: Dieci, Manitou, Merlo, New Holland, Case, JCB. Modele oferowane są w różnych wariantach i z dodatkowym osprzętem, dzięki czemu mają szerokie zastosowanie i są wykorzystywane powszechnie w zakładach pracy. Urządzenia tego rodzaju wyróżniają się inną budową od standardowych wózków widłowych. Są wyposażone w specjalny osprzęt pozwalający na przenoszenie większych i cięższych obiektów i materiałów. Mają silniki o wyższej mocy, ich kabina jest dodatkowo zabezpieczona, aby chronić operatora przed wypadkami, również wyposażone są w specjalny napęd i opony, dzięki czemu mogą poruszać się po większości nawierzchni, także tych trudnych. Specjalna konstrukcja i moc powodują, że urządzenia te wykorzystywane są w pracach, w przypadku których zwykłe wózki nie znajdują zastosowania i wymagany jest wózek specjalizowany.

Zastosowanie

Ładowarki znajdują szerokie zastosowanie w dziedzinie budownictwa i rolnictwa. Do nich dołączany jest osprzęt różnego rodzaju, który pozwala na wykonanie wielu zadań. Są stosowane między innymi przy pracach ziemnych i transporcie ziemi i kruszyw różnego rodzaju, przy transporcie konstrukcji stalowych, elementów betonowych, również obornika, słomy, drewna. Ponadto urządzenia stosowane są w branży magazynowej przy załadunku i rozładunku palet, big-bagów, skrzyniopalet. Po dodaniu do wózków koszy dla ludzi istnieje możliwość wykorzystania ich jako podnośników.

Rodzaje urządzeń

Wyróżnia się dwa rodzaje urządzeń zależnie od ich konstrukcji:

  • sztywne, czołowe – posiadają sztywno umieszczoną kabinę operatora na ramie urządzenia. Wysięgniki prowadzone są od prawej strony pojazdu. Urządzenia mogą być wyposażone w podpory boczne. Średnio ich udźwig wynosi od 1,5 do 20 ton, natomiast wysięg maksymalnie do 20 metrów
  • obrotowe – posiadają głowicę obrotową, która pozwala na zmianę pozycji kabiny operatora i umożliwiają zmianę pozycji wysięgnika o 360 stopni na platformie maszyny. Średnio ich udźwig wynosi od 3 do 5 ton, natomiast wysięg maksymalnie do 30 metrów

Nauka obsługi

Aby obsługiwać urządzenie, potrzebny jest kurs na ładowarki teleskopowe. Do pracy z opisywanymi urządzeniami należy uzyskać uprawnienia w kategorii I WJO dla wózków specjalizowanych. Nie mogą być one używane przez osoby, które posiadają uprawnienia na innego rodzaju wózki. Podstawowym wymaganiem jest uczestnictwo w przeszkoleniu w certyfikowanym ośrodku. Żeby przystąpić do nauki należy być pełnoletnim, posiadać przynajmniej wykształcenie podstawowe i nie mieć przeciwwskazań lekarskich do pracy na stanowisku operatora.

Szkolenie przekazuje uczestnikom informacje teoretyczne dotyczące eksploatacji urządzenia, zasady BHP oraz innego rodzaju wiadomości potrzebne do bezpiecznej pracy. Szkolenia również zawierają zajęcia praktyczne. Po zakończeniu zajęć uczestnik podchodzi do egzaminu przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. W wyniku pozytywnego zaliczenia egzaminu otrzymuje zaświadczenie oraz uprawnienia – są one ważne 5 lat.

W naszym Ośrodku Szkolenia Operatorów oferujemy profesjonalne szkolenia dla operatorów ładowarek ze zmiennym wysięgiem – teleskopowych. Zajęcia organizowane są w czterech lokalizacjach na terenie Polski: Warszawa, Kraków, Katowice, Bielsko-Biała, a także na terenie całej Polski z dojazdem do klienta. Cennik zależny jest od liczby uczestników zajęć.

Zapraszamy serdecznie na kursy na ładowarki teleskopowe do naszego Ośrodka Szkolenia Operatorów!

Zobacz także: