Suwnice

Suwnice są urządzeniami przeznaczonymi do transportu bliskiego, które pracują w ruchu przerywanym. Dzięki wyposażeniu w mechanizmy opuszczają i podnoszenia ładunków – wciągniki lub wciągarki, są one w stanie dostarczyć ładunki we wskazany punkt. Podlegają dozorowi technicznemu. Aby obsługiwać urządzenia potrzebne są uprawnienia na suwnice. Do ich uzyskania niezbędny jest kurs na suwnice, na który można zapisać się także w naszym Ośrodku.Suwnice to dźwignice, które składają się z układu nośnego poruszającego się po dwóch torach. Są one przeznaczone do przenoszenia towarów w ograniczonym zakresie na torach w maksymalnej odległości pomiędzy nimi. Część nośna suwnicy zbudowana jest z mostu oraz dwóch czołownic. Most ma formę dźwigara pomiędzy torami i jest zamontowany do czołownic, kore są prostopadłe do mostu. Czołownice są wyposażone w napędy z kołami, dzięki którym suwnica porusza się po torach. Dodatkowo wzdłuż mostu urządzenia znajduje się komponent podnoszący wciągarkę lub wciągnik, który jest skonstruowany z liny lub łańcucha do podnoszenia ładunku na haku lub innym zawiesiu. Dokładne informacje na temat budowy urządzeń przekazują szkolenia suwnice.

Urządzenia dzielimy na kilka typów:

  • natorowe lub pomostowe – gdy suwnica porusza się po torach
  • podwieszane – gdy suwnica jest podwieszana na torach od spodu
  • bramowe – gdy suwnica porusza się po torach naziemnych, ale jej most znajduje się ponad torami

Do obsługi urządzeń upoważnione są tylko te osoby, które mają uprawnienia na suwnice. Można uzyskać je, zapisując się na kurs na suwnice. Podczas zajęć poruszana jest tematyka teorii i praktyki obsługi urządzeń zależnie od ich wybranego typu zgodnego z uprawnieniami.

Wyróżnia się następujące kursy na suwnice zgodnie z wymogami UDT:

  • II S – urządzenia sterowane z poziomu roboczego, wciągniki, wciągarki w kategorii II W i warsztatowe żurawie stacjonarne
  • I S – urządzenia sterowane z kabiny, wciągniki, wciągarki w kategorii I W oraz urządzenia kategorii II S

Każdy kurs suwnice kończy się podejściem do egzaminu przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Egzamin na suwnice sprawdza wiedzę oraz umiejętności i po jego pozytywnym zaliczeniu uczestnik otrzymuje uprawnienia.

Zapraszamy na kurs na suwnice – cena u nas jest bardzo przystępna i zawsze możliwa do negocjacji. Jeżeli wybierzesz zamknięty kurs na suwnice, cena ustalana jest indywidualnie. Jeżeli chcesz obsługiwać bezpiecznie suwnice, kurs u nas to dobra inwestycja. Prowadzimy kursy suwnice w Warszawie, Krakowie, Katowicach oraz w Bielsku-Białej w naszych oddziałach. Także istnieje możliwość organizacji zajęć w dowolnym miejscu i czasie dopasowanym do życzeń zleceniodawcy. Zachęcamy do sprawdzenia wolnych terminów i skorzystania z naszych usług!

Zobacz także: