Kurs na ładowarki teleskopowe z wymiennym wysięgiem

ładowarka teleskopowa z wymiennym wysięgnikiem

Zostań kursantem OSO

Zapraszamy na profesjonalny kurs na ładowarki teleskopowe. Prowadzimy szkolenia zarówno z konserwacji, jak i obsługi tych urządzeń. Nasza doświadczona kadra szkoleniowa przygotuje Państwa do egzaminu na uprawnienia UDT. 

Rodzaje ładowarek teleskopowych 

Ładowarka teleskopowa ze zmiennym wysięgnikiem, to nic innego jak wózek widłowy specjalizowany.

Modele oferowane przez producentów tych urządzeń są tworzone w różnych wariantach oraz posiadają dodatkowo dołączony osprzęt, dzięki czemu posiadają szeroki wachlarz zastosowań. Wyróżniamy głównie dwa rodzaje tych urządzeń m.in.: 

  • obrotowe – mają zamontowaną obrotową głowicę, która umożliwia zmianę położenia wysięgnika nawet o 360°. Siła udźwigu wynosi od 3 do 5 ton, a ich wysięg może sięgać nawet do 30 metrów.  
  • czołowe, sztywne – są one wyposażone w sztywną kabinę dla operatorów, która znajduję się na ramieniu maszyny. Wysięgniki usadowione są od prawej strony urządzenia. Ładowarki mogą zostać wyposażone w podpory boczne. Siła udźwigu szacowana jest od 1,5 do nawet 20 ton, a długość wysięgu wynosi do 20 m. 

Plan szkoleniowy  

operator zmieniający osprzęt w urządzeniu

Podczas trwania kursu dowiesz się m.in.: 

  • jak posługiwać się ładowarką – dotyczy operatora, 
  • jak radzić sobie z usterkami – dotyczy konserwatora, 
  • jak przeprowadzić konserwację ładowarki – dotyczy konserwatora, 
  • informacji odnośnie dozoru technicznego, 
  • informacji ogólnych o ładowarce teleskopowej, 
  • informacji o ocenie stanu technicznego, 
  • wiadomości na temat eksploatacji urządzenia, 
  • w jaki sposób przebiega praca z ładowarką, 
  • obowiązujące zasady BHP. 

Plan szkoleniowy realizowany jest przez naszą wysoko wykwalifikowaną kadrę specjalistów, która poprowadzi Państwa przez cały kurs.  

Jak zdobyć uprawnienia na ładowarkę teleskopową? 

Po zakończeniu szkolenia należy zapisać się na państwowy egzamin. Egzaminy odbywają się w jednostce UDT przed komisją egzaminacyjną. Pierwszą częścią, do jakiej przyjdzie Ci przystąpić polega na teście z wiedzy teoretycznej w formie pisemnej, a druga, na pokazaniu umiejętności pracy z ładowarką jakie nabyłeś podczas kursu.

Jeśli zdasz egzamin, otrzymasz dokument z uprawnieniami na ładowarki teleskopowe. Okres ważności uprawnień na te urządzenia wynosi 5 lat od momentu ich wydania.  

operator kieruje ładowarką teleskopową używaną w gospodarstwie

Gdzie są wykorzystywane ładowarki teleskopowe? 

Używane są najczęściej w budownictwie, rolnictwie, przemyśle drzewnym, a także w pracach związanych z wykonywaniem zadań w kopalniach. Ładowarki teleskopowe zdecydowanie różnią się konstrukcją od typowych wózków widłowych.  

Urządzenia te posiadają specjalny osprzęt, który pozwala na unoszenie i przenoszenie masywnych elementów. Ich silniki zostały znacznie ulepszone względem wózka i ponad to ich kabina jest o wiele lepiej zabezpieczona, w celu ochrony przed wypadkiem. Ładowarki posiadają także specjalne wyposażanie w opony i napęd, aby wykonywać pracę na różnych nawierzchniach. Przez specjalną budowę oraz moc urządzenia, wykorzystywane są do prac, w jakich zwykły wózek widłowy by sobie nie poradził. 

Inne szkolenia 

Prowadzimy również szkolenia na inne urządzenia takie jak: 

  • wózki widłowe, 
  • podesty ruchome, 
  • suwnice, 
  • dźwigi, 
  • żurawie HDS, 
  • wciągarki i wciągniki. 

Jeśli zainteresowała Cię nasza oferta szkoleniowa, to zapraszamy do kontaktu, uzgodnimy termin rozpoczęcia szkolenia, a także udzielimy informacji na temat programu szkolenia. 

Prowadzimy szkolenia otwarte i zamknięte na terenie całej Polski. Zadzwoń, by poznać szczegółową ofertę.

Pytania i odpowiedzi:

1. Jakie są rodzaje ładowarek teleskopowych?

Wyróżniamy głównie dwa rodzaje owych urządzeń, mianowicie są to obrotowe i czołowe/ sztywne. Różnica między nimi polega na tym, że w ładowarce czołowej kabina operatora umożliwia zmianę położenia o 360°, a w ładowarce sztywnej jest to niemożliwe. Jest jeszcze jedna różnica między nimi, mianowicie różnią się siłą udźwigu. 

2. W jakich sektorach wykorzystuje się ładowarki teleskopowe?

Ładowarki teleskopowe wykorzystywane są głównie w przemysłach budowlanych, rolniczych, drzewnych oraz do wykonywania zadań w kopalniach.

Zobacz także: