Kurs na szelki budowlane

Uprawnienia alpinistyczne i wysokościoweProwadzenie prac wysokościowych wiąże się z ogromnym ryzykiem i wieloma niebezpieczeństwami. Aby uchronić się przed upadkiem, konieczne jest używanie szelek budowlanych. Ograniczają one możliwość doznania uszczerbku na zdrowiu i, co ważne, uchronimy się od śmierci, bo ta również jest możliwa po poważnym upadku. Można udać się na szkolenie, na którym poznamy podstawowe przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. Oprócz tego, dowiemy się praktycznych rzeczy z tym związanych. Kurs zapewnia Ośrodek Szkolenia Operatorów OSO.

Przebieg szkolenia

Zobaczmy, na czym dokładnie ma polegać kurs na prace na wysokości. Wymieniamy poniżej zagadnienia poruszane podczas naszych zajęć.

Zagadnienie Omówienie zagadnienia
Wymogi prawne Uczestnik poznaje przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz uregulowania prawne dotyczące prac wysokościowych.
Charakter prac Rozpoznanie zagrożeń na stanowisku pracy, szacowanie ryzyka i informacja o fizycznych uwarunkowaniach pracy.
Sprzęt Kursanci uczą się, jak odpowiednio dobrać sprzęt (np. szelki), jak go używać i kontrolować w razie niepożądanych działań.
Asekuracja Zapoznanie się z zasadami wykorzystania środków ochrony indywidualnej oraz działania w celu zapobiegania wypadkom.
Praktyka Nauka umiejętności praktycznych, które przydadzą się w pracy na wysokości.
Ratownictwo Uczestnicy poznają umiejętności ratownicze i wykorzystują je w praktyce. Poznają np. co oznacza “szok wiszenia” i uczą się temu zapobiegać.

Wszystkie poruszane zagadnienia są niezmiernie ważne dla prawidłowej i bezpiecznej pracy w przypadku prac wysokościowych i alpinistycznych. Po ukończeniu kursu w Ośrodku Szkolenia Operatorów OSO uczestnicy otrzymują uprawnienia do pracy na wysokości. Jest ono ważne przez trzy lata. Aby rozpocząć szkolenie, trzeba spełnić odpowiednie wymogi. Uczestnik musi mieć ukończone 18 lat i nie powinien mieć przeciwwskazań zdrowotnych. Jeśli posiadają Państwo badania przyzwalające na prace powyżej trzech metrów, będzie to tylko dodatkowe ułatwienie.

Ile to kosztuje?

Cena szkolenia z prac wysokościowych i odpowiedniego używania sprzętu jest ustalana indywidualnie i jest uwarunkowana ilością uczestników. Dla większych grup zorganizowanych jesteśmy w stanie przygotować atrakcyjne rabaty. Gwarantujemy atrakcyjność naszych cen! KuNa naszej stronie widnieje harmonogram, w którym widoczne są konkretne terminy przeprowadzania szkoleń. Można jednak uzgodnić to także indywidualnie. Jesteśmy w pełni do Waszej dyspozycji.

Co nam daje kurs?

Jeżeli mamy zamiar użytkować szelki bezpieczeństwa na stanowisku pracy lub nasi pracownicy będą musieli to robić, niezbędne może się okazać przeszkolenie w zakresie użytkowania takiego akcesorium. Można się tego nauczyć samemu, ale kurs daje o wiele więcej niż tylko instrukcję używania szelek – to tylko jeden z jego elementów. Będzie on wyjątkowo przydatny przy pracach alpinistycznych, ponieważ tam zagrożenie upadkiem jest największe. Dzięki szkoleniu uzyskujemy zaświadczenie o kwalifikacjach do prac na wysokości. Szczególnie ważne będzie dla pracodawcy, gdy zamierzamy się ubiegać o stanowisko alpinisty przemysłowego lub po prostu robotnika wykonującego prace, np. na dachu.

Kto powinien nosić szelki?

Praca na wysokościSzelki bezpieczeństwa są przeznaczone dla tych, którzy prowadzą prace na wysokościach. Do takich prac należy czyszczenie elewacji czy okien budynku. Szczególnie niebezpiecznie jest na wieżowcach, które są przecież bardzo wysokie. Również malowanie takich elewacji wymaga założenia szelek, a oprócz tego roboty elektryczne i alpinistyczne, czyli wykonywanie instalacji elektrycznych, wycinka drzew czy montaż reklam na billboardach. Nie tylko w branży budowlanej je wykorzystamy, ale też w ratownictwie przy akcjach, które wymagają wspinaczki na niestabilne powierzchnie. Można więc powiedzieć, że większość prac na wysokości wymaga użycia szelek.

Skład szelek bezpieczeństwa

Alpinista przemysłowyTaki sprzęt wymaga dostosowania do typu pracy. Norma PN-EN361 określa konkretne wymogi, jakim musi podlegać konstrukcja szelek. Do tego ważny jest odpowiedni materiał, z jakiego muszą być wykonane, np. poliamid, poliester, a nawet stal. Zwykle szelki mają jeden albo dwa punkty zaczepowe, które stanowią spełnienie innej normy oznaczonej literą A. Element ten jest umieszczony z tyłu, na plecach oraz z przodu, w okolicy mostka. Warto wiedzieć, że obecność jednego tylko punktu zaczepowego oznacza, że norma została spełniona tylko w połowie i oznaczenie to dosłownie “pół A”, czyli A/2. Szelki mogą posiadać pas, który przyda się do pracy w podparciu – jest on złożony z taśmy i dwóch klamr umieszczonych w pasie biodrowym. Innym, nieobowiązkowym elementem jest punkt usytuowany przy pępku. On z kolei ma być przydatny do pracy na linach. To od nas samych zależy, czy taki element nam się przyda. Jeśli mamy zamiar pracować w podparciu, trzeba rozważyć kupno szelek z pasem.

Złe statystyki

Podstawowe przepisy z bezpieczeństwa i higieny pracy są znane niemal każdemu, kto miał styczność z robotami na wysokości. Mimo to, w wielu miejscach nie są one przestrzegane w należyty sposób. Potwierdzenie tego możemy odnaleźć w statystykach, które nie napawają optymizmem. Co roku, z powodu upadku z wysokości śmierć ponosi prawie dwieście osób. Głównym tego powodem jest niekorzystanie z odpowiednich zabezpieczeń. Wielu śmiałków uważa, że uniknie wypadku i przez to myślą, że szelki są im niepotrzebne. Jak widać, takie myślenie może doprowadzić do tragedii. Są też przypadki, gdzie z powodu złego użytkowania sprzętu, nie mamy dobrego zabezpieczenia. Z tego względu przed rozpoczęciem pracy należy zawsze sprawdzić, czy szelki nie mają usterek. Pamiętajmy, że okresowe przeglądy sprzętu nie zwalniają z obowiązku sprawdzenia jego prawidłowego działania!

Czy mają Państwo pytania? Chcecie ustalić cenę? A może umówić się na inny termin? Jeśli jesteście zainteresowani naszą ofertą i chcecie się dowiedzieć więcej, zapraszamy do kontaktu! Postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej. Ośrodek Szkolenia Operatorów OSO zaprasza do wzięcia udziału w szkoleniu!

Zobacz także: