Cięgniki

Cięgniki (przyciągarki, wodzarki, wciągarki) zaliczane są do urządzeń dźwigowych i do ich obsługi potrzebne są uprawnienia UDT. Zadaniem cięgników jest przemieszczanie ładunków z użyciem cięgien w formie chwytaków lub haków. W naszym Ośrodku OSO możesz zapisać się na kurs na cięgniki, dzięki któremu uzyskasz potrzebne do ich eksploatacji uprawnienia.Cięgniki napędzane są ręcznie lub mechanicznie z użyciem silników. Są one urządzeniami pracującymi samodzielnie lub mogą wchodzić w skład innych urządzeń dźwigowych.

Cięgniki mogą poruszać ładunkami w różnych płaszczyznach:

  • przyciągarki – ładunek porusza się w kierunku cięgnika
  • wciągarki – ładunek porusza się w kierunku cięgnika oraz od cięgnika przy sile jego ciężkości, gdy wciągarka jest podwieszana, nazywa się ją wciągnikiem
  • wodzarki – ładunek poruszany jest z użyciem dwóch cięgien, z których jedno porusza ładunkiem od cięgnika, a drugie do cięgnika

Cięgniki wielokrotne – są osobnym typem cięgników, które tworzą zestaw wciągarek, wodzarek i przeciągarek. Są wykorzystywane przede wszystkim w żurawiach masztowych, dźwignicach linotorowych, chwytakach.

Prowadzimy kursy na cięgniki od lat, pomagając naszym klientom w zdobyciu odpowiednich uprawnień do ich obsługi. Wyróżniają nas najwyższa jakość kształcenia, zadowolenie klientów oraz przystępna cena.

Zapraszamy na szkolenia na cięgniki do OSO!

Zobacz także: