Podnośnik nożycowy (oficjalna nazwa to: podest ruchomy przejezdny wolnobieżny) to uniwersalne urządzenie, wykorzystywane do podnoszenia osób pracujących na wysokościach. Tzw. zwyżka nożycowa wolnobieżna składa się z platformy, na którą wchodzą pracownicy oraz ze składanych elementów przypominających nożyce. Całość jest umieszczona na wózku.
Rodzaje zwyżek nożycowych
Tego typu podnośniki różnią się od siebie przede wszystkim rodzajem napędu:
- Napęd elektryczny: podesty nożycowe elektryczne posiadają wydajne akumulatory. Są najczęściej niewielkie, łatwe w sterowaniu i zwrotne. Dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach.
- Napęd spalinowy: tego rodzaju zwyżki są przeznaczone głównie do prac w terenie. Często mają napęd na 4 koła, dzięki czemu dobrze radzą sobie z nierównościami.
Zalety podnośników nożycowych:
- Duża platforma pozwala na transport nawet 7 osób jednocześnie
- Zwrotne i kompaktowe – dzięki niewielkim rozmiarom mogą być stosowane wewnątrz budynków lub w trudno dostępnych miejscach
- Szerokie zastosowanie: do prac remontowych na zewnątrz budynków, malowania i ocieplania elewacji, napraw wewnątrz budynków, montażu reklam wielkoformatowych, mycia szyb w budynkach biurowych
Jak zdobyć uprawnienia na obsługę podnośników nożycowych?
Przyznawaniem uprawnień zajmuje się w Polsce Urząd Dozoru Technicznego. Uprawnienia UDT są przyznawane na wszystkie rodzaje podestów ruchomych, w tym na zwyżki nożycowe. Zezwolenia na obsługę obowiązują przez 5 lub 10 lat (w zależności od urządzenia) od zaliczenia egzaminu. Sprawdzanie kwalifikacji kandydatów składa się z części teoretycznej i praktycznej.
Uprawnienia UDT: szkolenia czy nauka indywidualna?
Kurs pozwala na nabycie wiedzy teoretycznej i praktycznej, a także jej uporządkowanie osobom, które już miały do czynienia z tego typu urządzeniami.
Jak wygląda kurs na podnośniki nożycowe wolnobieżne?
Kurs obsługi zwyżek jest przeprowadzany w formie stacjonarnej lub online jako aktywny webinar na żywo. Może mieć formę otwartą – dla klientów indywidualnych – lub zamkniętą, wyłącznie dla pracowników danej firmy. Zakres zajęć jest zgodny z zagadnieniami, które są wymagane na egzaminie dającym uprawnienia. Kurs składa się z części teoretycznej i praktycznej, w trakcie której uczestnicy poznają tajniki obsługi zwyżek.
Szkolenia tego typu są chętnie wybierane zarówno przez klientów indywidualnych, jak i pracodawców, którzy chcą wyszkolić swoich pracowników na operatorów zwyżek.
Cena kursu, czas trwania, zakres zagadnień zależą od indywidualnych ustaleń z klientem, od jego doświadczenia w zakresie obsługi podnośników nożycowych i potrzeb szkoleniowych. Przed wyceną zawsze przeprowadzamy wywiad, który pozwala nam zdobyć powyższe informacje.
W sprawie szczegółów kursu na podnośniki zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego.