Program szkolenia
Nasz kurs ma zadanie profesjonalnie i rzetelnie przygotować przyszłego riggera hakowego do pracy. Kursy są skierowane do osób doświadczonych w przenoszeniu ładunków na różnego rodzaju podwieszaniach. W naszym kursie teoria jest tak samo ważna jak praktyka. Na kursie będą poruszane następujące kwestie:
- budowa urządzenia,
- zasada obsługi riggera,
- obowiązujące przepisy BHP i UDT,
- przenoszenie ładunków,
- określanie masy ładunków,
- zasady umieszczania towarów,
- zasady zdejmowania towaru.
Wyjątkowe cechy naszych kursów:
- doświadczona kadra,
- materiały szkoleniowe,
- zajęcia zarówno teoretyczne, jak i praktyczne,
- zaświadczenie pozwalające na zaczęcie pracy.
Uprawnienia
Po zakończonym szkoleniu, kursant przystępuje do egzaminu państwowego. Jeśli uzyska z niego pozytywny wynik, dostaje zaświadczenie pozwalające na podjęcie pracy. Takie zaświadczenie wydawane jest na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej przez Urząd Dozoru Technicznego.
Dla kogo jest kurs riggera hakowego?
Kandydaci muszą spełnić kilka warunków:
- ukończone 18 lat,
- dobry stan zdrowia pozwalający na pracę jako rigger hakowy.
Czym się zajmuje rigger?
Rigger hakowy to osoba odpowiedzialna za rozmieszczanie ciężkich maszyn, które służą do obsługi ładunków oraz umieszczanie takich ładunków do dźwigów za pomocą szelek, zacisków czy pasów. W celu umieszczenia towarów są też wykorzystywane podnośniki, wciągarki i inne tego typu urządzenia. Riggersi zajmują się również montażem i demontażem sprzętu.
Obowiązki
Do obowiązków riggera należy między innymi:
- zapoznanie się z niezbędną dokumentacją,
- zapoznanie się z załadunkiem,
- określenie masy ładunku,
- zapewnienie bezpiecznego zamontowania ładunku,
- wybranie odpowiedniego osprzętu,
- ustalenie miejsca na załadunek i przygotowanie na niego miejsca.
Dlaczego zasady bhp są ważne
Gruntowne zapoznanie się z zasadami bezpieczeństwa w miejscu pracy to podstawa. Naszym zdaniem bezpieczeństwo i zdrowie są priorytetowe. Im lepiej wyszkolony pracownik z zasad bezpieczeństwa, tym mniejsze ryzyko wypadku i utraty zdrowia czy życia. Z tego powodu, na naszych kursach każda część zajęć jest tak samo ważna, również wykłady z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.
Kursy i szkolenia
W naszym ośrodku prowadzimy również szkolenia przeciwpożarowe oraz BHP, a także kursy na uprawnienia operatora i konserwatora maszyn UDT m.in. ładowarek teleskopowych, wózków widłowych, suwnic, układnic i innych. Wszystkie zajęcia prowadzi doświadczona kadra szkoleniowa.
Dodatkowo oferujemy:
- modernizację, konserwację,
- przeglądy,
- serwis stacjonarny i mobilny maszyn UDT,
- usługę wypożyczenia wózka widłowego lub podnośnika nożycowego,
- usługę wypróbowania maszyny przed jej zakupem,
- sprzedaż maszyn nowych i używanych.
Pytania i odpowiedzi
Czym się zajmuje rigger hakowy?
Rigger hakowy to osoba odpowiedzialna za rozmieszczanie ciężkich maszyn, które służą do obsługi ładunków oraz przytwierdzanie takich ładunków do dźwigów za pomocą szelek.
Dlaczego zasady BHP są tak ważne?
Zasady BHP są niezwykle istotne, bo zdrowie i życie jest najważniejsze, a pracownik znający zasady bezpieczeństwa to bezpieczniejsze i lepsze miejsce pracy dla wszystkich.
Czy kurs na riggera hakowego kończy się egzaminem?
Tak. Po zakończeniu szkolenia, uczestnicy przystępują do egzaminu sprawdzającego wiedzę. Jeśli uzyskają pozytywny wynik, otrzymują uprawnienia niezbędne do pracy jako rigger. Wydaje je Urząd Dozoru Technicznego.