Naprawa i konserwacja wózków widłowych

Co zrobić w przypadku awarii wózka widłowego?

Wózki widłowe są to mechaniczne pojazdy kołowe, które posiadają napęd silnikowy. Wykorzystuje się je podczas transportu różnego rodzaju materiałów również tych o dużej masie. Używane są podczas różnych prac w magazynach, fabrykach czy portach. Wózki widłowe są urządzeniami dość mocno eksploatowanymi, w związku z tym, często konieczna staje się ich naprawa.  

konserwacja wózka widłowego

Co obejmuje naprawa wózków widłowych? 

Naprawa wózków widłowych zależy od tego, jaką część w pojeździe wymieniamy. Zdarza się, że trzeba naprawiać wszystkie elementy maszyny, bądź tylko niektóre z jego części. Naprawa obejmuje wymianę wadliwego elementu oraz diagnostykę wózka widłowego. Dzięki niej możemy ocenić stan techniczny maszyny.  

Kompleksowy przegląd pozwala na ocenę stanu baterii, filtrów oraz olejów. Do diagnostyki wózków widłowych zaliczamy również pomiary elektryczne. Wykonywane są w celu sprawdzenia poprawności działania instalacji elektrycznej w pojeździe.  

Co w wózkach widłowych psuje się najczęściej? 

Serwis wózków widłowych to wymiana bądź regeneracja elementów. Najczęściej wymieniane są te, które są eksploatowane najbardziej. Należą do nich:  Wymianie podlegają również:  
Złącza oraz zawory; 
Łańcuchy; 
Widły;   
Filtry oleju, powietrza oraz filtry hydrauliczne; 
Smary; 
Płyny; 
Oleje silnikowe oraz hydrauliczne.  

Naprawa wózków widłowych konieczna jest także w przypadku uszkodzenia gąsienic lub ogumienia. Często naprawianymi elementami są rolki, pasy bezpieczeństwa oraz łożyska.  

W przypadku, gdy awarii ulegną takie elementy jak linki, cylindry, węże, bębny czy siłowniki, konieczna jest ich wymiana. Trudne może okazać się również przywrócenie pierwotnego stanu oświetlenia, silnika czy skrzyni biegów. W tych przypadkach również konieczna będzie wymiana. Może zdarzyć się tak, że serwis nie posiada danej części niezbędnej do naprawy maszyny, wtedy serwis sprzętu może potrwać nieco dłużej.  

Przegląd techniczny wózka widłowego

Naprawa poszczególnych elementów wózka widłowego  

Przed rozpoczęciem naprawy każdego z elementów konieczna jest diagnostyka. Powinien o tym wiedzieć każdy serwisant z doświadczeniem. Taka osoba, zanim przystąpi do pracy, sprawdza wszystkie systemy. Bardzo ważna jest hydraulika, znalezienie ewentualnych nieszczelności oraz ocena stanu pomp.  

Wielu właścicieli wózków widłowych nie przywiązuje wagi do wymiany oleju. Kompleksowa naprawa obejmuje również wymianę oleju w silniku oraz hydraulice. Nie można zapomnieć o wymianie filtrów w pompach.  

Do najczęściej uszkadzających się części należą również elementy nośne. Może okazać się konieczne naprostowanie karetki, spawanie ramy czy też wymiana gniazd wideł. Są to prace wymagające wiedzy oraz odpowiedniego sprzętu.  

Kto może naprawiać wózki widłowe? 

Do naprawy wózków widłowych konieczne jest posiadanie odpowiednich uprawnień. Konserwatorzy wózków widłowych kończą kursy zakończone egzaminem.  Specjalista zapisuje wszystkie usterki maszyny w dzienniku konserwacji. Każda naprawa powinna kończyć się próbą ruchową wózka widłowego. Sprawdza się wtedy poprawne działanie pojazdu z obciążeniem oraz bez niego.  

Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy mówią, że wózki widłowe trzeba poddawać regularnym przeglądom. Powinny się one odbywać co najmniej raz w roku. Oczywiste jest, że pojazd może wymagać częstszego serwisowania.  

Jak dbać o stan wózków widłowych zimą, aby uniknąć ich naprawy? 

Panujące zimą warunki atmosferyczne niewątpliwie utrudniają prace wykonywane na zewnątrz. Wtedy szczególnie ważne jest zadbanie o stan techniczny wózków widłowych. Konserwacja oraz naprawa pojazdów powinna przebiegać w taki sposób, aby sprzęt był w jak najlepszym stanie oraz umożliwiał efektywną i bezpieczną pracę. Jak więc o to zadbać, kiedy wiatr czy minusowe temperatury utrudniają między innymi przewożeniem ładunków? 

Jak uniknąć awarii wózka widłowego? 

wózki widłowe serwis

Istnieje wiele uniwersalnych rozwiązań, dzięki którym możemy zadbać o wózki widłowe przez cały rok. Najważniejsze są: 

  • Przestrzeganie wskazań, które zawiera instrukcja obsługi. Nieprawidłowe wykorzystywanie urządzenia, nadmierne przeciążenie lub innego rodzaju zaniedbania mogą doprowadzić do poważnych usterek pojazdu.  
  • Dbanie o to, aby urządzenie było regularnie serwisowane i kontrolowane oraz było pod opieką Urzędu Dozoru Technicznego.  
  • Użytkowanie sprzętu przez przeszkolonych operatorów posiadających uprawnienia wydawane przez UDT.  

Nawet w przypadku zastosowania wszystkich powyższych zasad, zdarza się, że urządzenie może ulec awarii.  

Co zrobić w przypadku, kiedy wózek wymaga naprawy? 

Przestrzeganie zasad, które zawarte są w instrukcji wózka widłowego oraz wytycznych UDT może znacznie ograniczyć liczbę usterek urządzenia. Nie oznacza to jednak, że żadna usterka nie może się przytrafić. W przypadku awarii musisz wiedzieć, jak postępować.  

Nie warto zwlekać i czekać, aż usterka sama się naprawi. Liczy się czas! Uszkodzony pojazd powinien zostać wyłączony z użytkowania, następnie zgłoszony do serwisu wózków widłowych. Specjaliści na pewno przywrócą jego właściwy stan techniczny.  

Błędem jest unikanie chwilowego wyłączenia uszkodzonego sprzętu z obsługi. Może to pogorszyć jego stan techniczny oraz sprawić, że koszt jego naprawy będzie znacznie wyższy.  

Jak dbać o stan wózków widłowych zimą, aby uniknąć ich naprawy? 

Panujące zimą warunki atmosferyczne niewątpliwie utrudniają prace wykonywane na zewnątrz. Wtedy szczególnie ważne jest zadbanie o stan techniczny wózków widłowych. Konserwacja oraz naprawa pojazdów powinna przebiegać w taki sposób, aby sprzęt był w jak najlepszym stanie oraz umożliwiał efektywną i bezpieczną pracę. Jak zadbać więc o to, kiedy wiatr czy minusowe temperatury utrudniają między innymi przewożeniem ładunków.  

obsługa wózka widłowego

Dostosowanie wózków widłowych do pracy zimą 

Naprawa wózków widłowych w razie awarii może być bardzo kosztowna oraz może okazać się długotrwała. Lepiej jest wykonywać regularne przeglądy oraz zapewnić odpowiednią konserwację pojazdów. Jest ona szczególnie ważna w okresie zimowym. Co może nam utrudniać pracę na wózkach widłowych zimą? 

  • Opady atmosferyczne;  
  • Niskie temperatury;  
  • Oblodzone lub zaśnieżone drogi transportowe; 
  • Częsta zmiana temperatur urządzeń poruszających się wewnątrz i zewnątrz.  

Jeżeli chcesz zostać operatorem wózka widłowego bądź takich uprawnień potrzebują twoi pracownicy – zapraszamy do wybory Ośrodka Szkolenia Operatorów OSO. 

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą OSO!