Wytworzenie instalacji przemysłowych wymaga precyzyjnych i trwałych połączeń, które całkowicie zapewniają szczelność i bezpieczeństwo całego systemu. Łączenia kołnierzowe są jednym z częściej wykorzystywanych rozwiązań nie tylko w branży hydraulicznej. Są to przeciwległe i współosiowe kołnierze połączone przy użyciu co najmniej czterech śrub. Zazwyczaj znajduje się pomiędzy nimi uszczelka chociaż coraz częściej spotykane jest również połączenie rodzaju kołnierz-kołnierz. Połączenia kołnierzowe wykonywane i montowane są przez wykwalifikowanych pracowników ze specjalnym certyfikatem wedle wymogów oraz przepisów Europejskiej Dyrektywy Ciśnieniowej. Jest to tak ważne, gdyż bezpieczne i długotrwałe użytkowanie systemu zapewnia tylko odpowiednia wiedza na temat właściwego doboru połączenia.
Skład połączeń kołnierzowych
Złożenie połączeń kołnierzowych składa się z elementów takich jak:
- śruby z nakrętkami,
- uszczelki,
- dwa kołnierze stalowe.
Z przedstawionego założenia może wydawać się, że takie połączenie jest banalne. Jednak nic bardziej mylnego. Warto wspomnieć jeszcze raz, że dane połączenia są grupą łączeń mechanicznych, które stosuje się w instalacjach przemysłowych. Między innymi gazownictwie, sektorze naftowym, kanalizacyjnym, wodociągowym a także petrochemicznym. Każdy sektor przemysłu wymaga zastosowania nieco innych praktyk. Wszystkie śruby, średnicę i ich wymiary wpływają na połączenia kołnierzowe i są ściśle ustalone aktualnymi przepisami. Na przykład w połączeniu podstawowym kołnierzowym wykorzystuje się kołnierze stalowe połączone symetrycznie osiowo, jak również uszczelki, elementy łączące, czyli śruby i nakrętki, które koniecznie muszą być właściwie do całej konstrukcji. Prawidłowo zamontowana instalacja we wspomnianych wcześniej branżach charakteryzuje się wysoką perfekcyjność. Co zapewnia niezawodność konstrukcji nawet do kilkunastu lat. Połączenia w skład których wchodzą nakrętki oraz śruby zabezpieczają i chronią całą konstrukcję przed powstaniem uszczerbków mechanicznych. Nie można również zapomnieć, że dzięki ich zastosowaniu połączenia kołnierzowe bardzo łatwo rozmontować. To szczególnie ważna informacja, gdyż z przypadku powstałych na przykład awarii rurociągów bądź prac naprawczych konieczny jest demontaż.
Połączenia kołnierzowe posiadają wiele plusów a najważniejsze z nich to:
- Wysoka szczelność połączenia- specjalistycznie wykonana instalacja z wykorzystaniem profesjonalny kołnierzy stalowych i i szczególnie dopasowanych elementów Zgodnie z europejskimi i polskimi normami jest gwarancją niezawodności i skuteczności przez długie lata.
- Sztywność- odpowiednio użyte części zabezpieczają całą konstrukcję przed uszkodzeniami i odgięciami mechanicznymi, dzięki czemu zapewniają bezproblemowy przepływ przez długi czas.
- Rozłączność- zastosowanie odpowiednich śrub daje możliwość prostego rozmontowania kołnierza w razie konieczności. W przypadku ewentualnych awarii, wymiany elementów instalacji bądź prowadzenia prac konserwacyjnych wewnątrz rur.
Dane łączenia cieszą się ogólnym powodzeniem, jednak wybierając elementy montażowe warto doinformować się jak dobrać je odpowiednio, poprzez ich parametry techniczne. Również ważne jest sprawdzenie jakości stali (czasem nawet konieczne jest użycie tej nierdzewnej) w zastosowanej do wytworzenia kołnierza konstrukcji. Stosowane elementy powinny być zgodne z normami lub wykonane na podstawie rysunku technicznego otrzymanego od zleceniodawcy. Zazwyczaj na schemacie dostępne są kołnierze zaślepiające, gwintowane, ze sztucerem, luźne bądź szyjkowe. Konsultacja z producentem w przypadku wątpliwości pozwala na łatwe dopasowanie parametrów technicznych poszczególnych elementów.