Szkolenie operatorów żurawi hds

Kurs z obsługi żurawia HDS

Jeśli zastanawiałeś się nad poszerzeniem swoich kwalifikacji w zakresie obsługi żurawi HDS – trafiłeś w odpowiednie miejsce. Nasza firma OSO już od ponad 20 lat szkoli wykwalifikowanych operatorów maszyn. Dzięki zaangażowaniu i szerokiej wiedzy naszej kadry wykładowców możemy poszczycić się wysokim wynikiem zdawalności egzaminów. Wszystkie nasze kursy przeprowadzane są analogicznie z wymaganiami egzaminowania komisji UDT. 

żuraw HDS podczas pracy

Żuraw hds – podstawowe informacje 

Maszyny takie jak żurawie HDS należą do grupy podnośników. Rozwinięcie skrótu HDS oznacza – hydrauliczny dźwig samochodowy. Jak sama nazwa wskazuje żurawie montowane są na oponach bądź szynach układu jezdnego. Urządzenie posiada wysięgnik – ramię, którego długość mierzona jest od osi obrotu do haka (najwyższego punktu). Żurawie HDS charakteryzują się znaczną wszechstronnością – a szczególnie polecane są do prac w branży budowlanej ze względu na ich uwarunkowania.  

Żurawie – podział 

Podnośniki z kategorii żurawi dzielimy na dwie podstawowe kategorie, opisujące miejsce montażowe wysięgnika. 

  • żurawie przeznaczenia ogólnego – szkielet urządzenia opiera się na podwoziu w pojeździe. Wysięgnik podczas pracy z ładunkiem może wykonywać ruchy w pionie i w poziomie. Uniwersalność tego typu żurawia pozwala na jego eksploatację w wielu branżach. 
  • żurawie do załadunku drewna – zgodnie z nazwą, przeznaczeniem tego urządzenia jest praca z drewnem, co umożliwia mu specyficzna budowa. Zamiast haka posiada on uchwyty do swobodnego manewrowania drewnem. Jest przydatny zarówno przy budowie domów z bali jak i w branży leśnej. 

Dodatkowo maszyny są zróżnicowane pod kątem montażu ramienia w pojeździe: występują za kabiną kierowcy, w środkowej części, a dodatkowo za skrzynią ładunkową. 

Inne typy żurawi 

Ośrodki OSO wyposażone są w nowoczesne, sprawne maszyny podnośnikowe. Podczas praktyki na placu manewrowym będziesz mógł skorzystać z następujących typów żurawi: 

  • mini żuraw, 
  • żuraw samojezdny, 
  • żuraw HDS, 
  • żuraw stacjonarny, 
  • żuraw terenowy, 
  • żuraw gąsiennicowy. 

Kurs operatora żurawia hds 

instruktor szkolący kursanta w żurawiu

Analogicznie do egzaminu UDT – przeprowadzamy szkolenie z zakresu wiedzy teoretycznej jak i praktycznej. Wiedza i rzetelność naszych wykładowców przekłada się na wyniki z egzaminu UDT. W OSO cieszymy się znacznym wskaźnikiem zdawalności egzaminów.  

Podczas bloku teoretycznego zapoznamy Cię z budową żurawia, jego możliwościami. Dodatkowo poznasz słownictwo zawodowe niezbędne do poruszania się w branży. Zostaną Ci przestawione wszelkie normy BHP względem wybranej maszyny. W rezultacie dowiesz się jak unikać usterek i jak bezpiecznie eksploatować urządzenie. 

Blok praktyczny odpowiada za naukę na placu manewrowym. Tutaj zweryfikowana zostanie wiedza z części praktycznej. Pod okiem instruktora zapoznasz się w praktyce z maszyną, nauczysz się ją prowadzić i obsługiwać. 

Oso – ośrodki szkoleniowe 

Stawiamy na rozwój. Już dziś możesz skorzystać z naszej oferty szkoleniowej we Warszawie. Wybierz kurs dla siebie. Oferujemy szkolenia grupowe i indywidualne. Zakres nauki obejmuje wszystkie dostępne maszyny.  

Kategorie uprawnień według udt 

  • Żurawie szybkomontujące i wieżowe – sprawdzają się w branży budowlanej, ze względu na znaczny udźwig maszyny i duże pole wysięgnika.  
  • Żurawie przenośne, łącznie z żurawiami HDS – charakteryzują się mniejszym udźwigiem niż żurawie wieżowe, ale są bardziej kompaktowe i uniwersalne.  

Egzamin udt – przebieg 

Gdy ukończysz wybrany kurs możesz przystąpić do egzaminu UDT. Zwieńczony jest on otrzymaniem zaświadczenia i legitymacji uprawniającej do operowania żurawiem HDS – w przypadku pozytywnego wyniku testów. 

Egzamin pod nadzorem komisji UDT przebiega następująco: 

  • Część teoretyczna – Twoja wiedza zostanie sprawdzona testem teoretycznym na 15 pytań zamkniętych. Poprawna odpowiedź na 11 z nich gwarantuje zdanie egzaminu. Pytania dotyczą budowy i zastosowania maszyny, oraz jej eksploatacji – zgodnie z zasadami BHP.  
  • Część praktyczna – odbywa się na placu manewrowym. Sprawdza wiedzę zarówno teoretyczną jak i praktyczną – umiejętności prowadzenia pojazdów. Należy wykonać zadanie zlecone przez komisję UDT. Najważniejsze będą tutaj umiejętności manualne. 

Ezamin udt – termin ważności 

operator żurawia przenośnego

Zgodnie z zarządzeniami UDT ważność uprawnień na operatora żurawia wynosi od 5-10 lat w zależności od kategorii. Należy kontrolować termin wygaśnięcia ważności zaświadczenia. Trzeba zgłosić się do jego przedłużenia 3 miesiące przed wygaśnięciem daty w legitymacji. Kursy UDT są ważne na terenie całej Unii Europejskiej, niezależnie od miejsca wykonania. 

Kariera – zakres i płaca 

Zdobycie zaświadczenia na operatora żurawia HDS otwiera drzwi w branżach, takich jak: budownictwo, architektura krajobrazu, dekarstwo czy praca w magazynie. 

Wykaz aktualnych zarobków w Polsce, na rok 2022 waha się pomiędzy 10, a 12 tysiącami złotych miesięcznie. W zależności od umiejętności i doświadczenie operatora. 

Warunki dla kursanta 

Przepisy UDT dla kursantów wymagają by operator posiadał: 

  • brak przeciwwskazań lekarskich do wykonywania pracy, 
  • wykształcenie podstawowe, 
  • ukończone 18 lat. 

Oferta kursów

W skład oferty firmy wchodzi zróżnicowana gama szkoleń, na wszelkie pojazdy podnośnikowe. Posiadamy pełen katalog nowoczesnych maszyn do nauki Organizujemy kursy w zakresie: 

  • ładowarek teleskopowych, 
  • wózków widłowych, 
  • podestów ruchomych, 
  • suwnic, 
  • dźwigów.  

Pytania i odpowiedzi

Jakie są aktualne podstawowe zarobki operatora żurawia HDS w Polsce?

Zarobki na rok 2022 w Polsce kształtują się w granicach 10 tysięcy złotych miesięcznie dla doświadczonego operatora. 

Czy by uczestniczyć w kursie i egzaminie UDT należy być pełnoletnim?

Tak, jest to podstawowy warunek określony przez UDT.