Podesty ruchome zaliczamy do grupy maszyn budowlanych, które służą do transportowania materiałów bądź osób w pionie, a także w poziomie. Wykorzystywane są we wszelkich pracach montażowych lub budowlanych na wysokościach. Potoczna nazwa podestu to zwyżka lub kosz. Jest on świetną alternatywą dla stałych rusztowań.
Powszechnie stosowane maszyny to:
- Podnośnik nożycowy
- Podnośnik koszowy
Podnośnik nożycowy i koszowy wykorzystuje się w pracach wykończeniowych, dekoratorskich, montażowych bądź budowlanych. Podest ruchomy składa się z platformy tzw. gondoli, która jest zawieszona na cięgniku bądź podnoszona na dźwigniku.
Gdy spojrzymy na cechy konstrukcyjne, podesty ruchome możemy podzielić na następujące grupy:
- Podesty przegubowe
- Podesty masztowe
- Podesty teleskopowe
- Podesty wiszące
- Podesty nożycowe
- Burty załadowcze
Podesty ruchome możemy również podzielić według rodzaju napędu:
- Napęd spalinowy
- Napęd elektryczny
Podesty ruchome powinny być stosowane tylko przez ludzi, którzy mają odpowiednie uprawnienia. Zabrania się korzystania z podestów ruchomych, jeśli brakuje konkretnej wiedzy np. dotyczącej procedur ratowniczych. Nie można używać podestów ruchomych na złej powierzchni (np. z uszkodzeniami). Dodajmy, że konieczne są przeglądy konserwacyjne maszyn, co trzydzieści dni. Najbardziej popularne i najczęściej używane są podesty ruchome przejezdne. Składają się one z platformy roboczej, podwozia oraz wysięgnika. Możemy je podzielić na:
- Samojezdne
- Wolnobieżne
- Przewoźne
W Ośrodku Szkolenia Operatorów OSO odbywa się kurs na podesty ruchome. Zdobędziesz niezbędne uprawnienia UDT.
Aby wziąć udział w kursie należy spełnić następujące wymagania:
- Brak przeciwskazań do pracy na stanowisku
- Wykształcenie co najmniej podstawowe
- Ukończone osiemnaście lat
Po zakończeniu szkolenia uczestnik podchodzi do egzaminu przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Jeśli wszystko pójdzie pomyślnie, osoba otrzymuje uprawnienia UDT. Są one ważne zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Zatrudniamy profesjonalistów z długim doświadczeniem, którzy pomogą zdobyć niezbędną wiedzę (zarówno teoretyczną, jak i praktyczną) potrzebną na stanowisku operatora.
Informacje na kursie:
- Zasady BHP
- Informacje o dozorze technicznym urządzenia
- Obowiązki operatora (przed pracą i po pracy)
- Budowa podestów i ich rodzaje
- Ćwiczenia praktyczne