Podesty ruchome- budowa, funkcjonalność, wykorzystanie

Podesty ruchome, inaczej dźwignice, są zaliczane do grupy maszyn budowlanych oraz w zależności od rodzaju składają się z platformy zawieszonej lub podnoszonej na dźwigniku, która porusza się w poziomie i pionie, a także wysięgnika oraz podwozia. Najczęściej stosowane są na wysokościach do prac montażowych oraz budowlanych. Wysięgniki dzielimy na przegubowe, teleskopowe lub przegubowo- teleskopowe.

Czym są platformy mobilne?

Nazwa podest „ruchomy” w tym przypadku oznacza umiejętności jezdne, a także napęd, którego skutkiem jest możliwość poruszania się. Wyróżnia się podesty z napędem elektrycznym (z baterii akumulatorów lub z sieci) oraz spalinowym. Bardzo ważne jest, aby używać ich zgodnie z przeznaczeniem i instrukcją obsługi.

Dzięki możliwości podnoszenia na wysokość nawet do kilkudziesięciu metrów wykorzystywane są do pracy nawet w najbardziej wymagających warunkach. W odróżnieniu od wózków widłowych bezpiecznie i sprawnie przemieszczają i unoszą pracowników na określone stanowiska robocze oszczędzając wiele czasu. Mogą przetransportować i dostarczyć bardzo ciężkie ładunki czy sprzęt oraz narzędzia. Brak odpowiedniego podestu skutkowałby stratą czasu oraz szybkim wyczerpaniem pracowników próbujących przetransportować lub wciągnąć rożnego rodzaju materiały innymi sposobami.

Wykorzystywane najczęściej w branży budowlanej przy pracach dekarskich oraz z elewacjami. Sprawdzają się także w zadaniach dotyczących poprawy infrastruktury oraz montażu konstrukcji zewnętrznych, np. estrady, sceny, itp. Podnośniki i platformy robocze używane są m.in. przez firmy zajmujące się wycinką drzew, firmy sprzątające myjące okna w biurowcach, przez firmy energetyczne przy instalacjach, a także w magazynach oraz zakładach produkcyjnych. Łatwa obsługa, efektywność i stabilna konstrukcja to tylko kilka zalet z szerokiego wachlarzu zastosowań jakie oferują podnośniki ruchome.

Ważną kwestią przy dobieraniu odpowiedniego podnośnika jest rodzaj wykonywanej pracy na wysokości. Niezależnie od tego, w budowie podestu można wyróżnić podobne, lecz nieco różniące się od siebie główne elementy.

  • Wysięgnik- teleskop oraz osie rozsuwane są elementami, które łączą platformę z panelem sterowania.
  • Platforma, która znajduje się na wysięgniku oraz posiada mechanizm sterujący. Jest stanowiskiem pracy i ze względu na bezpieczeństwo została ogrodzona barierkami.
  • Wieża obrotowa- w zależności od rodzaju urządzeń, niektóre z nich zostały wyposażone w wieże obrotowe. Bez konieczności obracania całego urządzenia umożliwiają prace pod kątem.
  • Dolny panel sterowania, czyli podstawa urządzenia. Zależnie od rodzaju może być wyposażona w własny napęd oraz zamontowana na podwoziu samochodowym lub przyczepie.
  • Podpory stabilizujące, które zapobiegają przechyleniu się i służą do poziomowania urządzenia na nierównej powierzchni, zapewniając bezpieczeństwo pracownikowi.

Wyróżniamy następujące rodzaje podestów ruchomych:

  • wolnobieżne- z własnym napędem
  • przewoźne- zamontowane na przyczepach
  • wózki jezdniowe- teleskopowe z koszem
  • samojezdne- montowane na podwoziach samochodowych

Do prac na wysokości najczęściej stosowane rodzaje podestów to:  

  • Budowa platformy ruchomej oraz jej elementy.teleskopowe 
  • nożycowe 
  • przegubowe

Nieutwardzone podłoże na placach budowy umożliwia jedynie prace platform ruchomych z silnikiem diesla oraz cztero-kołowym napędem. Na utwardzonym podłożu możliwe jest pracowanie podestów napędzanych silnikiem elektrycznym.

Wysokości nie będą stanowić nikomu problemu ze względu na możliwość wyboru podnośnika dostosowanego według wysokości jaką planujemy osiągnąć. Jeśli jest wymagane podnoszenie wyjątkowo ciężkich materiałów budowlanych, elementów konstrukcji lub narzędzi warto skorzystać z ładowarki teleskopowej.

Podesty nożycowe  

Do pracy wewnątrz budynków najczęściej używane są podesty nożycowe ze względu na niebrudzące ogumienie oraz niską emisje hałasu. Jednak mogą być używane bez problemu do robot zewnętrznych, jeśli powierzchnia jest prosta i została poprzednio utwardzona. Ich największym atutem są kompaktowe wymiary, które umożliwiają łatwe manewrowanie. Podesty posiadają ruchomą cześć pomostu, która ułatwia boczne poruszanie się ze względu na fakt, że maszyny podnoszą się tylko na zasadzie windy- w pionie. Najczęściej wykorzystywane są do prac przy ścianach budynków, np. do ocieplania elewacji lub malowania. Jeśli konieczne jest poruszanie boczne pomiędzy istniejącymi przeszkodami warto skorzystać z podnośnika teleskopowego lub przegubowego.

Podesty teleskopowe 

Wykorzystanie podestów w pracach montażowych i budowlanych.

Urządzenia stosowane do operowania na trudnym podłożu lub nierównym terenie, przy pomocy kół z protektorem oraz napędu na cztery koła. Możliwość pracy w ciężko dostępnych miejscach, na bardzo dużych wysokościach oraz w znaczącej odległości od powierzchni, na której znajduje się podest.

 

Natomiast podesty teleskopowe masztowe są najczęściej wykorzystywane w zamkniętych pomieszczeniach z uwagi na napęd akumulatorowy oraz niebrudzące się koła. Niska masa oraz niewielkie gabaryty, które umożliwiają dojście do nawet najtrudniej dostępnych miejsc pracy, a następnie podniesienie się do góry i wysunięcie w bok, mimo rożnego rodzaju przeszkód, są zdecydowanie największymi zaletami urządzeń masztowych.

 

Podesty teleskopowo- przegubowe 

Wysoka elastyczność podestów umożliwia stosowanie zewnętrzne oraz wewnętrzne do kilkudziesięciu metrów. Gwarancja zasięgu w każde trudno dostępne miejsce pracy dzięki teleskopowi podłączonemu do systemu przegubów, a także możliwości poruszania się we wszystkich kierunkach, nawet z uniesionym koszem.

 

W ostatnich latach współczesna technologia dostarczyła nam wielu zaawansowanych urządzeń, m. in. platformy mobilne, które znacząco mogą poprawić efektywność pracy oraz umożliwić dostanie się pracownikom na wysokie i trudno dostępne instalacje. Zadania wykonywane z podestami zastępującymi klasyczne drabiny oraz rusztowania pomagają uzyskać oczekiwane rezultaty sprawniej, szybciej i bezpieczniej.

Każda z zwyżek musi spełniać obowiązujące standardy ich wykonania. W wyposażeniu znajdują się elementy najwyższej klasy, produkowane przez certyfikowanych producentów. Dzięki temu ich użytkownicy mają gwarancję bezpieczeństwa użytkowania oraz bezawaryjności.

Wybór rodzaju podestu jest dość istotną kwestią. Zwracając uwagę na typ wykonywanej pracy, należy upewnić się, że osoba nim sterująca posiada odpowiednie uprawnienia i znajomość przepisów, aby praca z wykorzystaniem podestów ruchomych była wysoce efektywna, ale również bezpieczna.