Każdy, kto chce coś pospawać, chce zrobić to dobrze – przecież materiał musi być trwale zespojony z drugim. Co zrobić, jeśli zabieramy się za to pierwszy raz? Wszystko wydaje się wtedy trudne i niezrozumiałe, a w głowie mnóstwo pytań… Która z metod spawania jest najlepsza? Jak w ogóle zacząć spawać?
Zacznijmy od początku…
Przede wszystkim, należy zadbać o bezpieczeństwo w pierwszym rzędzie. Ważne jest, aby posiadać akcesoria takie jak okulary ochronne, hełm czy rękawice spawalnicze. Również warto zadbać o odpowiednią wentylację w pomieszczeniu, w którym wykonujemy spawanie. Oprócz tego trzeba znaleźć trochę więcej miejsca, aby iskry miały gdzie lecieć. Po przygotowaniu musimy zapoznać się z urządzeniem. Na rynku jest teraz dużo maszyn, które automatycznie dobierają nam parametry. W zależności od metody spawania (o czym za moment), potrzebne są czasem dodatkowe materiały eksploatacyjne takie jak spoiwo czy drut.
Metody spawania
Najłatwiej zespawamy coś za pomocą drutu – są to dwie metody: MIG i MAG, które wykorzystują działanie osłony gazów. Ta pierwsza będzie najlepsza do spawania miedzi i aluminium, z kolei druga posłuży nam przy zespojeniu stali. Te metody różnią się od siebie rodzajami gazów osłonowych, jakie biorą udział w tym procesie. Kolejny sposób to spawanie elektrodą otuloną, zwaną też jako SMAW lub MMA. Jest to przydatna metoda, gdy musimy coś naprawić w terenie. Dzięki temu, że wykorzystujemy elektrodę, nie potrzebujemy już drutu do zespawania. Ostatnią metodą jest TIG. Nie zaleca się jej tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze spawaniem, ponieważ wymaga naprawdę dużych umiejętności i doświadczenia. Jeśli jednak zależy nam na naprawdę dobrej jakości spojeniu materiałów, możemy wykorzystać tę metodę.
Co lepsze?
W zależności od naszych potrzeb należy zastosować odpowiednią metodę w celu zespawania materiałów. Wytrzymałość ich połączenia z całą pewnością zapewni spawanie elektrodą otuloną (MMA). Jest ono najbardziej uniwersalnym sposobem, ponieważ nie trzeba głowić się nad tym, jaki rodzaj metali mamy łączyć. MMA będzie więc dobre do niemal każdego typu. Wadą tego niska prędkość spawania oraz wysokie koszty materiałów. Metody MIG i MAG również są wytrzymałe i zapewniają nam wysoką wydajność. Dodatkowo, to najszybszy i najbardziej uniwersalny sposób. Dzięki nim możemy zespawać metale, nie ponosząc dużych kosztów na materiały. Mimo to, urządzenia obsługujące te metody są relatywnie drogie. Z kolei TIG zapewnia najlepszą jakość połączenia metali, ponieważ po wszystkim nie są narażone na wilgoć i są czyste. Co ważne, tą metodą możemy zespawać bardzo cienkie blachy. Niestety, wykonywanie tego procesu za pomocą TIG jest czasochłonne.
Kiedy już wszystko wiemy o spawaniu, nie pozostaje nic innego, jak tylko zacząć działać! Należy pamiętać o bezpieczeństwie podczas pracy, które zapewnią nam akcesoria ochronne oraz o dobraniu odpowiedniej metody do naszych potrzeb. Nie trzeba też się załamywać, gdy coś nie wyjdzie, bo jedynie praktyka czyni mistrza!