Rigger hakowy to zaawansowane urządzenie używane na budowach do chwytania na hak i przenoszenia różnych elementów budowalnych. Ma działanie podobne do słynnego żurawia i zyskuje coraz większą popularność wśród inżynierów i operatorów. Jest to urządzenie jeżdżące, do obsługi którego niezbędne są odpowiednie uprawnienia nadawane przez Urząd Dozoru Technicznego. By je zdobyć należy przystąpić do egzaminu, który składa się z:
- obszernych zagadnień teoretycznych,
- zadań praktycznych.
Zdanie takiego egzaminu kwalifikuje nas do wykonywania prac na riggerze hakowym. Urządzenie to składa się z elementów takich jak:
- jeżdżąca na dużych kołach platforma z kokpitem dla operatora,
- duże ramię uniesione na kilkadziesiąt metrów ku górze, z którego wisi hak służący do chwytania,
- wytrzymałe, regulowane linki, na których zamocowany jest chwytający niezbędne elementy hak.
Obsługa takiego urządzenia wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Od operatora zależy poziom bezpieczeństwa całej ekipy budowlanej, dlatego warto odbyć odpowiednie szkolenie w tym kierunku, gdzie zdobędzie się potrzebną wiedzę i umiejętności, które nie tylko pozwolą nauczyć się właściwej obsługi urządzenia, ale także przygotują na możliwe niebezpieczeństwa związane z pracą oraz przekażą potrzebne informacje, aby takowym zapobiegać
Szkolenia na rigggery
Kursy na riggery zwykle trwają około kliku dni, a zdobyte uprawnienia UDT posłużą nam przez dwa lata. Są kierowane do osób nie mających doświadczenia w przenoszeniu ładunków na tego typu urządzeniach ani we wszelkiego rodzaju podwieszaniu ich. Taki kurs składa się z kilku modułów, podczas których stopniowo poznajemy urządzenie od strony technicznej, jak i uczymy się z niego korzystać. Główne założenie takiego szkolenia to rzetelne przygotowanie do wykonywania bezpiecznej pracy. Zarówno teoria jak i praktyka jest bardzo ważna dla przyszłego operatora tego urządzenia. Teoria obejmuje zagadnienia takie jak:
- budowa riggera,
- zasady obsługi,
- zakres materiałów jakie może przenosić urządzenie,
- przepisy BHP i UDT.
Czynności praktyczne jakich nauczy się kursant podczas takiego szkolenia to podstawowe funkcje riggera takie jak:
- podczepianie,
- mocowanie,
- przenoszenie,
- podwieszanie materiału.
Ponadto bardzo ważną częścią takiego szkolenia jest poznanie najważniejszych zasad bezpieczeństwa podczas pracy z riggerem. Bezpieczeństwo w pracach z maszynami ciężkimi, mogącymi stwarzać zagrożenie dla użytkownika i otoczenia jest bardzo ważne. W tym celu konieczne jest zatrudnianie osób posiadających aktualne uprawnienia UDT i mających dużą wiedzę oraz doświadczenie z obsługi urządzeń tego rodzaju. Odpowiednie szkolenia pomagają bez większych problemów zdać potrzebne egzaminy, co podnosi kwalifikacje pracownika i otwiera szersze możliwości rozwoju zawodowego.
Zasady dotyczące konieczności uprawnień
Zgodnie z konkretnym zapisem Kodeksu Pracy niemożliwe jest dopuszczenie pracownika niemającego specjalnych uprawnień UDT ani tym bardziej wymaganych umiejętności. W przeciwnym razie, pracodawca odpowiada prawnie, co może skutkować nawet pozbawieniem wolności do lat trzech. Dlatego w przypadku, kiedy nasz przyszły pracownik nie ma uprawnień, warto wysłać go na dedykowane szkolenie.