Kontrole i przeglądy zawiesi

Pracownik na dźwignicyZawiesiami nazywamy urządzenia stanowiące wyposażenie dźwignicy, czyli np. żurawia, dźwigu, suwnicy, do której są podwieszane. Muszą być one poddawane kontroli i przeglądom, które mogą przeprowadzić osoby do tego uprawnione. Dzięki odpowiedniemu skontrolowaniu zawiesi mamy pewność, że możemy bezpiecznie używać dźwignicy. Jakie typy zawiesi rozróżniamy i w jaki sposób trzeba dokonywać przeglądu? Dowiesz się, czytając ten artykuł.

Rodzaje zawiesi

Zawiesia są skonstruowane w różny sposób. Możemy rozróżnić poszczególne typy tych urządzeń ze względu na materiał, z którego są wykonane. A zatem mamy zawiesia łańcuchowe i linowe. Mogą być też one wykonane z pasów lub lin wytworzonych z materiałów syntetycznych lub z włókien. Kolejne kryterium podziału to konstrukcja zawiesi – składają się często z jednego lub kilku cięgien. Występują także takie, które mają pętle – jedną lub dwie. Istnieją również zawiesia opasujące. Mogą mieć hak lub ogniwo.

Co zawierają zawiesie?

Wyposażenie zawiesi pozwala na ich wygodne i swobodne użytkowanie oraz na odpowiednie przemieszczenie całego ładunku za pomocą dźwignicy. Jednym z takich dodatkowych elementów są szakle. Dzięki nim liny nie przetrą się tak łatwo, a w konsekwencji będą dłużej wytrzymałe i się nie zniszczą. Są to elementy wykonane z metalu nakładane wewnątrz pętli, która kończy zawiesie. Taką pętlę zakłada się na hak, który stosujemy, aby nasz ładunek był dobrze podwieszony na dźwignicy. Jeżeli mamy do czynienia z zawiesiem o obwodzie zamkniętym, nie potrzebujemy już stosować haka.

Przeglądy

Przepisy prawne nie pozostawiają wątpliwości, że należy dokonywać stałych przeglądów zawiesi. To pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa przewożenia ładunków. Każdy, kto posiada zawiesie, ma obowiązek poddać je przeglądowi. Musi on spełnić normy, ponieważ bez tego wątpliwa jest kwestia legalności. Również warto pamiętać, że niezbędne jest posiadanie uprawnień hakowego do wykonywania tej czynności. Osoba dokonująca takiego przeglądu może przy okazji naprawić uszkodzone elementy.

Przebieg przeglądu

mechanik dokonujący przeglądu zawiesiDo dokonania przeglądu i ewentualnej naprawy zawiesia trzeba oddelegować pracownika z uprawnieniami. W przypadku naprawiania usterek należy się upewnić, czy używane przez tę osobę narzędzia posiadają odpowiednie atesty – ich brak może skutkować nawet pogłębieniem się wady urządzenia. Potem, kiedy już dokonamy naprawy, sprawdza się wytrzymałość zawiesia. Jeżeli próby wytrzymałościowe wypadną pozytywnie, można sporządzać odpowiednią dokumentację zawierającą certyfikat i jego numer, a także termin kolejnego przeglądu.

Typy kontroli

Wyróżniamy trzy rodzaje przeprowadzania kontroli zawiesi. Pierwszy, wstępny przegląd musi zostać wykonany przed rozpoczęciem używania tego urządzenia. Dzięki temu wiadomo, czy jest odpowiednio przygotowane do działania. Kolejny typ to każdorazowe sprawdzenie przed użyciem. To pozwala zapobiec niebezpieczeństwom w razie usterek. Należy także dokonać okresowej kontroli zawiesia, najlepiej raz na rok. W skład czynności, które zawierają się w tym rodzaju przeglądu, wchodzą: rozeznanie się ze stanem technicznym, dokonanie pomiarów i prób na różnych obciążeniach.

Jeśli chcemy dokonywać przeglądów zawiesi w swojej firmie i nie chcemy korzystać z usług innych, należy oddelegować do tego pracownika z odpowiednimi uprawnieniami na hakowego. Takie kwalifikacje można nabyć na szkoleniu, które odbywa się w Ośrodku Szkolenia Operatorów OSO. To tutaj szkolimy pracowników w sposób profesjonalny. Oferujemy atrakcyjne ceny i dogodną formę szkolenia.