O szkoleniu
Prowadzenie prac wysokościowych wiąże się z ogromnym ryzykiem i wieloma niebezpieczeństwami. Aby uchronić się przed upadkiem, konieczne jest używanie szelek budowlanych. Ograniczają one możliwość doznania uszczerbku na zdrowiu i, co ważne, chronią od upadku. Na szkoleniu poznasz podstawowe przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. Ośrodek Szkolenia Operatorów zapewnia organizację zajęć na miarę potrzeb kursantów.
Przebieg szkolenia
Poniżej wymieniamy zagadnienia poruszane podczas naszych zajęć.
Zagadnienie | Omówienie zagadnienia |
Wymogi prawne | Uczestnik poznaje przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz uregulowania prawne dotyczące prac wysokościowych. |
Charakter prac | Rozpoznanie zagrożeń na stanowisku pracy, szacowanie ryzyka i informacja o fizycznych uwarunkowaniach pracy. |
Sprzęt | Kursanci uczą się, jak odpowiednio dobrać sprzęt (np. szelki), jak go używać i kontrolować w razie niepożądanych sytuacji. |
Asekuracja | Zapoznanie się z zasadami wykorzystania środków ochrony indywidualnej oraz działania w celu zapobiegania wypadkom. |
Praktyka | Nauka umiejętności praktycznych, które przydadzą się w pracy na wysokości. |
Ratownictwo | Uczestnicy poznają umiejętności ratownicze i wykorzystują je w praktyce. Poznają np. co oznacza “szok wiszenia” i uczą się temu zapobiegać. |
Wszystkie poruszane zagadnienia są niezmiernie ważne dla prawidłowej i bezpiecznej pracy w przypadku prac wysokościowych i alpinistycznych. Po ukończeniu kursu w OSO, jego uczestnicy otrzymują uprawnienia do pracy na wysokości. Jest ono ważne przez trzy lata.
Co daje kurs?
Jeżeli mamy zamiar użytkować szelki bezpieczeństwa na stanowisku pracy lub nasi pracownicy będą musieli to robić, niezbędne może się okazać przeszkolenie w zakresie użytkowania takiego akcesorium. Można się tego nauczyć samemu, ale kurs daje o wiele więcej niż tylko instrukcję używania szelek – to tylko jeden z jego elementów. Będzie on wyjątkowo przydatny przy pracach alpinistycznych. Dzięki szkoleniu uzyskujemy zaświadczenie o kwalifikacjach do prac na wysokości. Szczególnie ważne będzie ono dla pracodawcy, gdy zamierzamy się ubiegać o stanowisko alpinisty przemysłowego lub po prostu robotnika wykonującego prace, np. na dachu.
Wymagania od kursantów
Aby rozpocząć szkolenie, trzeba spełnić następujące wymogi:
- mieć ukończone 18 lat,
- posiadać przynajmniej podstawowe wykształcenie,
- nie mieć przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania prac na wysokości powyżej trzech metrów.
Jeśli osoby zainteresowane zapisem na kurs posiadają badania przyzwalające na pracę powyżej trzech metrów, będzie to dodatkowym ułatwieniem formalnym.
Budowa szelek bezpieczeństwa
Taki sprzęt wymaga dostosowania do typu wykonywanej pracy. Norma PN–EN361 określa konkretne wymogi, jakim musi podlegać konstrukcja szelek. Do tego ważny jest odpowiedni materiał, z jakiego muszą być one wykonane, np. poliamid, poliester, a nawet stal. Zwykle szelki mają jeden albo dwa punkty zaczepowe, które stanowią spełnienie innej normy, oznaczonej literą A. Element ten jest umieszczony z tyłu, na plecach oraz z przodu, w okolicy mostka. Warto wiedzieć, że obecność jednego tylko punktu zaczepowego oznacza, że norma została spełniona tylko w połowie i oznaczenie to dosłownie “pół A”, czyli A/2. Szelki mogą posiadać pas, który przyda się do pracy w podparciu – jest on złożony z taśmy i dwóch klamr umieszczonych w pasie biodrowym. Innym, nieobowiązkowym elementem jest punkt usytuowany na brzuchu. On z kolei ma być przydatny do pracy na linach. To od nas samych zależy, czy taki element nam się przyda. Jeśli mamy zamiar pracować w podparciu, trzeba rozważyć kupno szelek z pasem. Przed rozpoczęciem pracy należy zawsze sprawdzić, czy szelki nie mają usterek. Pamiętaj, że okresowe przeglądy sprzętu nie zwalniają z obowiązku sprawdzenia ich prawidłowego działania.
Kto powinien nosić szelki?
Szelki bezpieczeństwa są przeznaczone dla tych, którzy prowadzą prace na wysokościach. Do takich prac należy czyszczenie elewacji czy okien budynku. Szczególnie niebezpieczne jest wykonywanie prac na wieżowcach, a także malowanie elewacji, które wymaga założenia szelek, a oprócz tego, prace elektryczne i alpinistyczne, czyli wykonywanie instalacji elektrycznych, wycinka drzew czy montaż reklam na billboardach. Nie tylko w branży budowlanej wykorzystamy szelki, ale też w ratownictwie przy akcjach, które wymagają wspinaczki na niestabilne powierzchnie.
Ile kosztuje kurs?
Cena szkolenia z prac wysokościowych i odpowiedniego używania sprzętu jest ustalana indywidualnie i jest ona uwarunkowana ilością uczestników. Dla większych grup zorganizowanych jesteśmy w stanie przygotować stosowne rabaty. Gwarantujemy atrakcyjność naszych cen! Na naszej stronie widnieje harmonogram, w którym widoczne są konkretne terminy i miejsce przeprowadzania szkoleń otwartych. Jesteśmy w pełni do Waszej dyspozycji.
Jeśli jesteście zainteresowani naszą ofertą i chcecie się dowiedzieć więcej, zapraszamy do kontaktu! Postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej. Ośrodek Szkolenia Operatorów zaprasza do wzięcia udziału w szkoleniu!