Przyszły alpinisto przemysłowy, pnij się do góry

Alpinista przemysłowy wspina się po biurowcu

Wśród najbardziej emocjonujących i budzących wyobraźnię zawodów, wyróżniającym się na tle innych , jest alpinista przemysłowy. Solidna dawka adrenaliny oraz możliwość oglądania miejskiej dżungli z lotu ptaka, sprawiają, że prace na wysokościach pozwalają w wyjątkowy sposób połączyć pracę z pasją. To świetna alternatywa dla nudnej pracy “gryzipiórka” (jak popularnie określa się pracownika biurowego), w szczególności dla miłośników pokonywania ścianek wspinaczkowych i sympatyków wędrówek wysokogórskich. Co warto wiedzieć o realiach i perspektywach pracy alpinisty?

 

O zaletach pracy w zawodzie alpinisty przemysłowego

Niewątpliwą zaletą wykonywania prac wysokościowych jest wynagrodzenie. Szacuje się, że mediana oficjalnych zarobków na stanowisku alpinisty przemysłowego w Polsce wynosi około 4 600 PLN brutto. Jeśli chodzi o pracę zagranicą np. w Niemczech czy Wielkiej Brytanii, zarobki w tych krajach mogą przewyższać wspomnianą kwotę nawet kilkukrotnie. Trzeba mieć na uwadze, że na wysokość ustalenia jednostkowego wynagrodzenia, wpływają różnorodne czynniki.

Należą do nich:

  • doświadczenie pracownika,
  •  jego wykształcenie i nabyte umiejętności,
  • wielkość przedsiębiorstwa
  • region, województwo, w którym jest prowadzony biznes.

Istotną zaletą pracy alpinisty przemysłowego, często rozstrzygającą o wyborze konkretnie tego zawodu, jest satysfakcja. Przyjemność i zadowolenie z tego rodzaju pracy mogą wynikać z kilku czynników tj. formuła pracy (pozwalająca pogodzić aktywność zawodową z pasją; szczególnie istotne w przypadku fanów taternictwa i ścianek wspinaczkowych), warunki pracy (tj. możliwość pracy w ruchu, często na świeżym powietrzu) czy sposobność utrzymania dobrej kondycji fizycznej. Ponadto, ten rodzaj pracy służy osobom, które nie lubią nudy, natomiast szanują wyzwania. Pozytywem jest także sezonowość pracy. Pozwala ona na to, aby w okresie mniejszego natężenia pracy, zająć się innymi sprawami (planowanie działań, związanych np. z życiem osobistym).

Na czym polega alpinizm przemysłowy

Wedle obowiązujących przepisów prawnych, prace wysokościowe są, co do zasady, rodzajem pracy wykonywanej na poziomie przynajmniej jednego metra nad ziemią/ podłogą. W przypadku alpinistów przemysłowych, poziomy wysokości sięgają od kilkudziesięciu do nawet kilkuset metrów. Warto wspomnieć w tym miejscu, iż metody wykonywania prac alpinistycznych w przemyśle wykorzystują wiele technik znanych ze sportów wspinaczkowych i jaskiniowych. Alpinizm przemysłowy jest związany z pracą na podwieszeniu (mechanizm stworzony w oparciu o specjalistyczne linki i inne akcesoria) lub podparciu o różnego rodzaju konstrukcje. Cechą wykonywanej pracy jest więc, konieczność wykorzystania specjalistycznego sprzętu. Każda niedokładność czy błąd może przyczynić się do zagrożenia poczucia pewności, czasem nawet całego zespołu. Przy podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa realizacji robót wysokościowych, znaczenie mają zarówno środki ochrony zbiorowej (tj. balustrady, poręcze, siatki), jak i środki ochrony indywidualnej (tj. kask ochronny, specjalistyczna odzież). Pośród nich, wyróżnia się także grupę środków, służących zapobieganiu przed upadkiem z wysokości (liny, uprzęże, karabińczyki, itp.).

Współcześnie, jeśli chodzi o prace wysokościowe, dużą uwagę przykłada się zarówno do bezpieczeństwa, jak i komfortu osób pracujących. W związku z tym, wszelkie przedsięwzięte środki bezpieczeństwa, powinny zapewniać także wygodę pracy.

 

Zadania zawodowe

Alpiniście przemysłowemu powierza się różnorodne zadania, także w zależności od jego predyspozycji i umiejętności technicznych. Dlatego właśnie, prace alpinistyczne mogą obejmować następujące obowiązki:

  • czyszczenie powierzchni okiennych, elewacyjnych lub reklamowych,
  • usuwanie warstw śniegu i lodu z dachów budynków,
  • udrażnianie instalacji rynnowych i układów rur spustowych,
  • remont powierzchni dachowych, obejmujący czynności tj. reperacje, uszczelnianie, pokrywanie obszarów farbą czy impregnatem,
  • prace instalacyjne i demontażowe na wysokościach (anteny, reklamy, elementy oświetleniowe, etc.),
  • prace serwisowe,
  • wycinka drzew,
  • linowy transport pionowy,
  • praca w trudnych warunkach, tj. na platformie wiertniczej.

Warunki i wymagania stawiane kandydatom

Każda osoba, niezależnie od płci, która chciałaby zostać alpinistą przemysłowym, powinna rozważyć, czy posiada takie umiejętności jak dobra koncentracja, wyobraźnia przestrzenna, podzielność uwagi oraz opanowanie i odporność na stres. Atutem jest, jeśli zainteresowania i umiejętności przyszłego alpinisty obejmują zagadnienia techniczne w dziedzinach tj. montaż, elektryka, mechanika czy prace budowlane. Obligatoryjnie, każdy adept alpinizmu przemysłowego, powinien rozpocząć swoją przygodę z pracą na wysokości od specjalistycznego przeszkolenia w zakresie dostępu linowego oraz zdać stosowny egzamin. Na szkolenie i do egzaminu, dopuszcza się kandydata, który:

  • ma przynajmniej 18 lat,
  • posiada dokument potwierdzający ukończenie edukacji na poziomie co najmniej podstawowym,
  • wykazuje się brakiem przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania prac w określonym zakresie.

Szkolenia z dostępu budowlanego i linowego

Tylko szkolenie z dostępu linowego, umożliwia wykonywanie prac alpinistycznych w przemyśle. Jednakże, niezdecydowani na karierę alpinisty przemysłowego, mogą rozważyć także inny rodzaj pracy wysokościowej, polegającej na dostępie budowlanym i podjąć decyzję o udziale w dedykowanym szkoleniu. W świetle powyższych informacji, szkolenia wysokościowe (także szkolenia alpinistyczne), mogą odbywać się w 2 obszarach, opartych odpowiednio na:

  • dostępie budowlanym – szkolenie wysokościowe obejmuje wykonywanie czynności na różnego rodzaju konstrukcjach tj. maszty, drabiny czy podesty, na które trzeba się wspiąć, a po wykonanej pracy je opuścić,
  • dostępie linowym – szkolenie wysokościowe w tym zakresie umożliwia wykorzystanie technik linowych, dzięki którym, może nastąpić wejście na miejsce pracy i zjazd z powrotem (także na trawersie); szkolenie niezbędne dla przyszłego alpinisty przemysłowego.

Zestaw do prac alpinistycznych

Ukończenie szkolenia i zdanie egzaminu warunkują otrzymanie odpowiednich uprawnień. Warto w tym miejscu wspomnieć, iż nasz ośrodek ma swojej ofercie właśnie oba te kursy wysokościowe. Dzięki zaangażowaniu profesjonalnej kadry, wykładowców i instruktorów, nasze szkolenia są prowadzone na bardzo dobrym poziomie. Oferta szkoleniowa jest także przystępna cenowo. Zapraszamy Państwa do sekcji, poświęconych kursom danego typu. W przypadku, gdyby byli Państwo zainteresowani propozycją kursu lub mieli dodatkowe pytania, prosimy o kontakt z naszymi konsultantami.