Rodzaje wózków widłowych

Co to jest wózek widłowy i jakie wyróżniamy rodzaje wózków widłowych ? Obecnie nie trudno pogubić się w wielu specjalistycznych nazwach określających dany rodzaj sprzętu. Dlatego przed dokonaniem prawidłowego wyboru należy poznać rodzaje oraz specyfikację urządzeń. Specjalistyczne a czasami skomplikowane nazewnictwo ma na celu wyróżnienie sprzętu spośród innych, w oparciu o rodzaj napędu, maksymalny udźwig czy też wysokość podnoszenia. Powszechnie wiadomo, że określenie wózek widłowy jest nazwą potoczną. Oficjalnym i zgodnym z definicją Urzędu Dozoru Technicznego określeniem jest „wózek jezdniowy podnośnikowy z mechanicznym napędem podnoszenia”. Urząd Dozoru Technicznego definiuje pojęcie wózka jezdniowego podnośnikowego z mechanicznym napędem podnoszenia jako wózek posiadający zamocowaną platformę, widły lub urządzenia innego rodzaju przeznaczone do swobodnego manipulowania ładunkami, przystosowane do unoszenia ładunków spaletyzowanych i niespaletyzowanych, na wysokość pozwalającą na składowanie i pobieranie ładunków a także układanie w gniazdach.

Rozróżnia się trzy podstawowe rodzaje wózków widłowych a mianowicie:

  • wózki spalinowe,
  • wózki gazowe
  • wózki elektryczne.

Wózki widłowe spalinowe i gazowe ze względu na swoją specyfikacje stosowane są do prac na otwartej przestrzeni. Mogą również znaleźć zastosowanie podczas prac wykonywanych we wnętrzach określonych hali lub budynków pod warunkiem, że zostaną wyposażone w odpowiedni filtr. Wózki tego typu świetnie odnajdują się na wszelkiego rodzaju nierównych powierzchniach, ze względu na fakt, iż wyposażone zostały w napęd na cztery koła a także solidne opony. Natomiast jeśli chodzi o elektryczne wózki widłowe to zostały one stworzone z myślą o pracy wewnątrz budynków i hali. Świetnie odnajdą się również w magazynach wysokiego składowania. Bardzo często wózki tego typu zaopatrzone są w koła jasnego koloru dzięki czemu nie brudzą użytkowanej powierzchni. Wyróżnia się dwa rodzaje wózków elektrycznych z napędem na cztery lub trzy koła. Elektryczne wózki widłowe z napędem na trzy koła charakteryzują się większą swobodą ruchów, są bardziej zwrotne niż wózki elektryczne z napędem na cztery koła. Dzięki temu idealnie odnajdują się w miejscach z wąskimi alejkami i zakrętami bądź w zamkniętych przestrzeniach.

Co to jest wózek widłowy i jakie wyróżniamy rodzaje wózków widłowych ? W oparciu o funkcje i przeznaczenie wózki widłowe dzielone są na:

  • Wózki widłowe czołowe – w tym przypadku równoważona jest waga towaru z wagą wózka. Towar zostaje podnoszony przy pomocy osprzętu. Jeśli chodzi o tą konkretną kategorię warto wyróżnić wózki widłowe terenowe, które idealnie odnajdują się w każdych warunkach przede wszystkim znajdują zastosowanie w ciężkich warunkach.
  • Wózki widłowe boczne – posiadają funkcję umożliwiającą boczny załadunek, dlatego też najczęściej wykorzystywane są do transportowania i podnoszenia towarów o nietypowych wymiarach. Najczęściej towary o nietypowych wymiarach należy identyfikować z długimi, podłużnymi elementami. Do cech charakterystycznych wózków widłowych bocznych zaliczyć należy przede wszystkim zwrotność oraz wysoki zasięg ku górze.
  • Wózki widłowe podnośnikowe – w związku z wysokim wysięgiem wózki te noszą również miano wózków teleskopowych. Wózki widłowe teleskopowe charakteryzują się wysokim wysięgiem w górę jak również imponującym zasięgiem bocznym a także bardzo dużym poziomem nośności.
  • Wózki widłowe systemowe – są do dosyć nowe i nowoczesne maszyny, posiadające odpowiednie parametry umożliwiające uniwersalne wykorzystanie oraz kilkunastometrowy wysięg.
  • Wózki widłowe wysokiego składowania – posiadają szereg unikatowych cech między innymi zwrotność, wysuwany maszt a także kompaktowa forma.
  • Wózki widłowe skrętne – charakteryzują się dużą zwrotnością w działaniu, dlatego też pożądane są przy pracach magazynowych i halach produkcyjnych. W takich warunkach idealne zastosowanie znajdą również wózki widłowe wielokierunkowe.
  • Wózki widłowe podwieszane – najczęściej ich transport odbywa się przy pomocy innego pojazdu. Wózek widłowy zamocowany jest z tyłu samochodu bądź ciężarówki transportowej, dzięki czemu kierowca może samodzielnie zająć się rozładunkiem towaru.
  • Wózki widłowe platformowe – podstawowym ich zastosowaniem jest transport ładunków. Podnoszenie ładunków możliwe jest dzięki wykorzystaniu wózków platformowych z wewnętrznym masztem.
  • Wózki widłowe specjalizowane – służą nie tylko do podnoszenia ładunku ale również do unoszenia operatora wraz z ładunkiem. Specjalizowane wózki widłowe idealnie odnajdują się we wszelkiego rodzaju halach wysokiego składowania oraz w innych miejscach w, których wymagana jest wysoka precyzja i kontrola.

Wózki widłowe w ostatnich czasach zyskały na popularności, głównie ze względu na swój szeroki obszar działania i zastosowania. Najczęściej wykorzystywane są w branży:

  • Rolnictwa i sadownictwa – w związku z potężnym rozwojem polskiego rolnictwa i sadownictwa coraz częściej wykorzystuje się wózki widłowe szczególnie na plantacjach czy też w sadach. Dzięki wózkom widłowym praca staje się łatwiejsza i przyjemniejsza.
  • Budownictwa –  popularne widłaki swoje zastosowanie znajdują również na placach budowy, ułatwiając wykonywanie wielu czynności. Najczęściej wykorzystywane są do podnoszenia materiałów budowlanych o dużej masie np. palet z workami cementu. Oprócz tego świetnie sprawdzają się podczas rozładunku towarów np. cegieł, kostki brukowej czy też pustaków. Umożliwiają również szybki przewóz materiałów z jednego miejsca na drugie.
  • Transportu i Logistyki – to jedna z tych branży w, której funkcjonowanie bez wózków widłowych jest praktycznie niemożliwe. Wózki widłowe pełnią ważną rolę w firmach spedycyjnych służą przede wszystkim do załadunku i rozładunku samochodów ciężarowych. Wykorzystywane są również do optymalizacji wewnątrzzakładowej przepływu towarów.
  • Sklepów wielkopowierzchniowych – wózki widłowe najczęściej spotykane są w sklepach wielkopowierzchniowych na przykład w sklepach budowlanych oraz oferujących sprzedaż hurtową a także w dużych sklepach i marketach. Ich głównym zadaniem w tej branży jest przewożenie towarów ze sklepowego magazynu bezpośrednio na półki sklepu. Dzięki nim transportowane są również pojedyncze palety z towarem. W tej branży oprócz zastosowania zwykłych wózków widłowych, sprawdza się również akumulatorowe unoszące wózki widłowe z dyszlem. Ich zadaniem jest niskopodłogowy transport towarów na dowolną odległość. W trosce o bezpieczeństwo zarówno pracowników jak i klientów w sklepach wielkopowierzchniowych idealnie sprawdzą się wózki akumulatorowe, ze względu na fakt, iż nie emitują spalin, są ciche i kompaktowe.
  • Fabryki, magazyny i zakłady produkcyjne – wraz z unowocześnieniem logistyki wzrósł również popyt na modernizacje technologii. W pomieszczeniach zamkniętych idealnie sprawdzi się wykorzystywanie akumulatorowych wózków widłowych.

Gdzie najczęściej wykorzystywane są wózki widłowe ? Dlatego też wózki akumulatorowe cieszą się duża popularnością we wszelkiego rodzaju fabrykach, magazynach czy też dużych zakładach produkcyjnych. Dużą zaletą tych wózków jest łatwość w poruszaniu się nawet po małych płaszczyznach. W magazynach a także przedsiębiorstwach produkcyjnych wykorzystuje się między innymi wózki widłowe czołowe, wózki podnośnikowe, wózki unoszące oraz wózki wysokiego składowania. Odgrywają one bowiem ważną rolę w procesie transportu asortymentu oraz składowania towaru na różnych wysokościach.