Urząd Dozoru Technicznego i jego zakres działania
Urząd Dozoru Technicznego (UDT) jest działającą od ponad stu lat instytucją państwową, która funkcjonuje w obszarze bezpieczeństwa maszyn technicznych, m. in. na podstawie ustawy z 21 grudnia 2000 r. oraz innych aktów prawnych. W Polsce znajduje się ponad dziewięć oddziałów UDT i więcej niż dwadzieścia biur.
Obowiązkami, które należą do Urzędu Dozoru Technicznego są:
- Kontrola przestrzegania aktualnych przepisów o dozorze technicznym,
- Dozór techniczny nad urządzeniami technicznymi, na podstawie przepisów (przykładem są urządzenia, dzięki którym można odzyskiwać pary paliwa),
- Decydowanie na podstawie wniosków o dozorze technicznym,
- Przeprowadzanie ewidencji technicznych,
- Stosowanie działań motywujących do poprawiania kompetencji i kwalifikacji do pracy z maszynami,
- Układanie harmonogramów zajęciowych na kursy Urzędu Dozoru Technicznego,
- Certyfikowanie systemów jakości urządzeń technicznych.
O uprawnieniach
Osoby chcące bezproblemowo zarządzać urządzeniami technicznymi w swoim zakładzie, powinny posiadać odpowiednie uprawnienia, będące oficjalnie wydanymi przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT). Dzięki nim mają pełnoprawną możliwość korzystania z urządzeń technicznych, uwzględniając:
- czynności spawające;
- czynności zgrzewające;
- czynności lutujące;
- przeróbkę plastyczną;
- obróbkę cieplną;
- modernizację i naprawę niektórych urządzeń oraz wytwarzanie elementów do tego służących;
- wytwarzanie, montowanie, naprawę i modernizację urządzeń technicznych.
Aby osoba ubiegająca się o uprawnienia UDT je posiadała, powinna być zapoznana z warunkami technicznymi dozoru technicznego, przepisami i normami prawnymi z tego zakresu oraz posiadać umiejętność wykonywania praktycznego tych czynności. W przypadku ich braku pracodawca narażony jest na karę grzywny, ale też pozbawienia wolności.
Istotność szkolenia
Profesjonalne i kompleksowe szkolenia UDT wypełniają obowiązek nabycia odpowiedniej wiedzy i umiejętności i rzetelnie przygotowują do solidnej i bezpiecznej pracy przy urządzeniach technicznych.
Podstawa prawna:
- Rozporządzenie Ministra Gospodarki w sprawie trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych z dnia 18 lipca 2001 r. (Dz. U. Nr 79, poz. 849), zmienione rozporządzenie z dnia 20 lutego 2003 r. (Dz. U. Nr 50, poz. 426), wydanym na podstawie art. 23 ust. 5 ustawy o dozorze technicznym.
- Ustawa z 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym (Dz. U. Nr 122, poz. 1321, z późn. zm.)
Dzięki szkoleniom pracodawca i pozostali pracownicy zyskują uprawnienia i kompleksową wiedzę, opartą na ścisłej współpracy z Urzędem Dozoru Technicznego, na temat operowania urządzeniami, takimi jak:
- wózek widłowy,
- podnośnik nożycowy,
- podnośnik koszowy,
- ruchome schody,
- żuraw przenośny,
- wózek jezdniowy podnośnikowy,
- wyciąg towarowy,
- układnica magazynowa,
- żuraw HDS,
- dźwignik o ruchu prostoliniowym,
- dźwignik o ruchu nieprostoliniowym,
- dźwignice,
- suwnice,
- wciągniki,
- wciągarki,
- urządzenie do przewozu osób z niepełnosprawnością,
- koleje linowe.
Specjaliści z ośrodka OSO
Ośrodek Szkolenia Operatorów dysponuje grupą wykwalifikowanych i uprawnionych instruktorów, prowadzących taki kurs. Posiadamy niezbędne certyfikaty i współpracę z UDT, dzięki czemu zajęcia są pod nadzorem urzędowym.
Szkolenia odbywają się z podziałem na część teoretyczną i część praktyczną. Kończą się egzaminem, ustnym i pisemnym, który nadzoruje komisja Urzędu Dozoru Technicznego.