Podesty ruchome to urządzenia zaliczane do kategorii urządzeń dźwigowych, które są przeznaczone do transportowanie ładunków – materiałów, towarów lub osób na wysokość. Są one wykorzystywane przede wszystkim w pracach montażowych oraz pracach budowlanych na terenie zakładów pracy oraz w pracach na zewnątrz. Podesty zbudowane są z platformy lub z gondoli ogrodzonych barierkami, które zamontowane są do cięgników lub podnoszone na dźwignikach. Są one napędzane ze spalinowo, elektrycznie lub akumulatorowo. Podesty rozróżniamy na samobieżne oraz stacjonarne.
Zgodnie z klasyfikacją Urzędu Dozoru Technicznego na podesty ruchome wyróżniamy następujące kategorie:
- II P – wiszące, stacjonarne i masztowe
- I P – nożycowe wolnobieżne, koszowe samojezdne (zwyżki), podesty przewoźne montowane do pojazdów
Wśród najpopularniejszych rodzajów podestów wyróżniamy podnośniki koszowe oraz podnośniki nożycowe.
Podnośnik nożycowy zbudowany jest z krzyżujących się ramion, stąd też pochodzi jego nazwa, a także z platformy, na której umieszcza się ładunki, oraz z podstawy. Najczęściej platformy nożycowe stosowane są w transporcie bliskim, na przykład przy podnoszeniu pojazdów, materiałów budowlanych, osób na określoną wysokość do prac montażowych, budowlanych, wykończeniowych. Są to urządzenia o różnych parametrach – wymiarach, maksymalnym udźwigu, wysokości podnoszenia, dlatego mogą być dopasowane indywidualnie do rodzaju wykonywanych prac.
Podnośnik koszowy to urządzenie montowane głównie na naczepach lub też samobieżne, które wyposażone jest w koła (mogą być to koła terenowe do pracy na trudnych nawierzchniach). Urządzenia te wykorzystywane głównie w pracach na zewnątrz przy montażu, budowie, pracach wykończeniowych czy też pracach dekoracyjnych. Gondola podnośnika jest umieszczona na ramieniu możliwym do manipulacji w różnych stronach i wyciąganym w danym zakresie.
Do obsługi podestów ruchomych niezbędne są uprawnienia nadane przez UDT, urządzenia te podlegają dozorowi technicznemu. Aby otrzymać zaświadczenia, należy odbyć kurs na podesty ruchome, a następnie zdać egzamin przed komisją Dozoru Technicznego.
Zapraszamy serdecznie na kursy do naszego Ośrodka Szkolenia Operatorów , dzięki którym możesz dowiedzieć się, jak poprawnie i bezpiecznie obsługiwać podesty nożycowe oraz podesty koszowe, a także inne ich rodzaje. Zajęcia prowadzimy w miastach Warszawa, Kraków oraz Bielsko-Biała i Katowice w formie otwartej (dostępnej dla każdego) oraz dla grup zamkniętych. Cena zależna jest od liczby uczestników zajęć.