Uprawnienia UDT do obsługi podestów przewoźnych, zwanych pająkami, to dokument, który pozwala na wykonywanie prac w firmach z wielu branż: zajmujących się remontami, konserwacją zabytków, obsługą magazynów czy pielęgnacją zieleni. Uprawnienia są wystawiane przez Urząd Dozoru Technicznego tym osobom, które zaliczą egzamin teoretyczny i praktyczny z zakresu obsługi danego urządzenia. Kursy, których zakres jest zgodny z wymogami UDT, to sposób na rzetelne przygotowanie do egzaminu dla osób, które zamierzają podjąć pracę na stanowisku operatora podestów przewoźnych.
Zakres tematyczny kursu na podesty przewoźne (pająki)
Szkolenie odbywa się w formie wykładu – stacjonarnie lub online, w zależności od wyboru klienta. W czasie szkolenia uczestnicy poznają takie zagadnienia, jak:
- Budowa urządzeń
- Zasady bezpiecznego korzystania z podestów
- Zapoznawanie się z instrukcjami obsługi
- Przeprowadzanie badań i prób na urządzeniu
- Przepisy dotyczące dozoru technicznego
Wiedza teoretyczna jest uzupełniana o umiejętności praktyczne. Kursanci, korzystając z bazy technicznej Ośrodka, uczą się, jak przygotować urządzenie do pracy, jak bezpiecznie z niego korzystać, w jaki sposób należy je obsługiwać.
Kurs na operatora podestów ruchomych typu pająki – informacje praktyczne
Zajęcia są organizowane w dużych miastach na terenie Polski, a także na naszej platformie szkoleniowej – jako webinary. Prowadzimy grupy na różnym poziomie zaawansowania, także od podstaw. Skupiamy się na jak najlepszym przygotowaniu uczestników do egzaminów przeprowadzanych przez UDT – szkolenia są poprzedzone wstępnymi testami wiedzy, a następnie na bieżąco sprawdza się postępy kursantów. Dodatkowo można uzupełniać wiedzę, korzystając z materiałów i próbnych testów zamieszczanych na platformie.
Więcej informacji na temat organizacji kursów na podesty ruchome (ceny, terminy, wymagania itp.) można znaleźć na naszej stronie FAQ.
Egzamin UDT i uprawnienia
W ramach szkoleń reprezentujemy naszych kursantów w kontaktach z Urzędem Dozoru Technicznego i pośredniczymy w organizacji egzaminu. Ma on formę testu z pytaniami zamkniętymi oraz sprawdzianu wiedzy praktycznego w postaci rozmowy z egzaminatorem przy urządzeniu. Po zaliczeniu obu części UDT przyznaje kandydatowi uprawnienia do pracy z podestami przewoźnymi. Uprawnienia te obowiązują na terenie Polski, mogą też być honorowane w innych krajach, zależnie od przepisów.
Podesty przewoźne typu “pająki” – charakterystyka
Zdobycie uprawnień do obsługi “pająków” może być opłacalną inwestycją w rozwój własny lub firmy. Urządzenia te, z uwagi na niewielkie rozmiary i dużą funkcjonalność, mają szerokie zastosowanie. W przeciwieństwie do podnośników koszowych i innych podestów ruchomych, nie posiadają własnego mechanizmu umożliwiającego przemieszczanie się. Mają podwozia (platformy przypominające kształtem pająka – stąd nazwa) umożliwiające zamocowanie ich na odpowiednio przygotowaną przyczepę samochodową. Stosunkowo niewielka waga i rozmiar powodują, że korzysta się z nich na zewnątrz budynków oraz wewnątrz, także na podłożu o niewielkiej nośności. Wysokość, na jaką wznosi się kosz oraz zasięg pracy nie odbiegają przy tym znacząco od parametrów innych, większych podnośników.