Na czym polega praca spawacza?

Praca spawacza 

Zawód spawacza jest bardzo cenionym zawodem – szczególnie za granicą. Jest to praca polegająca na łączeniu różnych elementów poprzez ich nagrzanie. Zarobki, jakie obowiązują w tym fachu w Polsce – są dobre, natomiast za granicą są one 3–4 razy większe. Oczywiście na wysokość wynagrodzenia wpływa w dużej mierze doświadczenie. Dlaczego jest aż taki popyt na ludzi zajmujących się spawalnictwem? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Zawód spawacza jest niezbędny w przemyśle ciężkim, kolejowym czy nawet lotniczym, co czyni go tak naprawdę wszechobecnym. 

Spawacz wykonujący swoją pracę

Zawód spawacza – charakterystyka 

Praca ta wymaga przede wszystkim ogromnej precyzji oraz zdolności manualnych. Jest to zdecydowanie jeden z trudniejszych i jednocześnie najbardziej cenionych oraz poszukiwanych zawodów. Spawacz w większości przypadków wykonuje swoją pracę samodzielnie – to on odpowiada za przygotowanie stanowiska, dobór metod spawania oraz jakość wykonanego produktu. Warto wiedzieć, że w przypadku jakiejkolwiek awarii danej instalacji, spawacz może być wezwany o każdej porze dnia lub nocy. 

Niebezpieczeństwa w zawodzie spawacza 

W pracy spawacza istnieją pewne zagrożenia i niebezpieczeństwa. Są to między innymi: 

  • poparzenie skóry,  
  • praca w ciężkich warunkach, 
  • ryzyko uszkodzenia wzroku.  

Niezbędne w pracy spawacza są oczywiście ubrania ochronne – maski, rękawice oraz fartuch, które zabezpieczają pracownika przed wszystkimi zagrożeniami związanymi z jego zawodem. Niekiedy spawacz pracuje w nietypowych warunkach, czyli pod wodą, gdzie obowiązuje go inny strój – kombinezon oraz specjalne sprzęty do nurkowania. 

Wymagania  

Mężczyzna w odzieży ochronnej

Aby zostać spawaczem, musisz spełniać określone wymogi fizyczne oraz psychiczne. Osoby wykonujące ten zawód, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki, powinny mieć zaświadczenie o ukończeniu szkolenia, świadectwo egzaminu spawacza lub książkę spawacza. W pracy tego typu istnieje również duże obciążenie psychiczne, ponieważ pracownik jest odpowiedzialny m.in. za jakość produktów i konstrukcji, co wiąże się z zapewnieniem bezpieczeństwa innym. 

Jak pracuje spawacz? 

Spawanie nie jest dobrym pomysłem dla osób, które są alergikami, mają problemy ze skórą i wzrokiem. Jest to praca, która odbywa się często w takich miejscach, jak np., hale, kopalnie, zbiorniki czy warsztaty rzemieślnicze. Zawód ten wymaga niezwykłej precyzji oraz doświadczenia, jakie nabywasz w trakcie praktyki. Wiedza połączona ze stażem pracy dają ogromne możliwości w zawodzie spawacza, czy to w kraju, czy na świecie.