Maszyny do transportu kontenerów
Przenoszenie kontenerów oraz ich transport, często między kontynentami, to bardzo trudna sprawa. Wykorzystuje się do tego specjalne urządzenia z grupy dźwignic, wozów i wózków transportowych. Pomaga to usprawnić cały proces i sprawia, że przetransportowanie kontenerów wcale nie jest takie trudne.
W grupie tych specjalistycznych urządzeń wymienić możemy:
- żurawie portowe,
- samojezdne,
- pływające,
- szynowe,
- suwnice bramowe, nabrzeżowe do załadunku i rozładunku kontenerów,
- wozy bramowe podsiębierne,
- sztaplujące,
- szybkiego transportu,
- suwnice bramowe do układania kontenerów,
- na kołach ogumionych,
- montowane na szynach,
- automatyczne,
- wózki podnoszące: do manipulacji kontenerami, manipulatory pustych kontenerów,
- manipulatory pełnych kontenerów,
- wózki widłowe,
- wozy transportowe,
- automatyczne wozy transportowe,
- automatyczne wozy transportowe z podnoszeniem.
Wybór urządzenia, z którego będziemy korzystać, zależy od stopnia automatyzacji procesu załadunku i rozładunku oraz stopnia trudności. Dobór urządzenia jest niezwykle istotny, dzięki temu nasza praca będzie bardziej wydajna i na pewno mniej czasochłonna!
Kalmar – czym jest?
Jest jednym z popularniejszych rozwiązań transportowania rzeczy, ale przy użyciu tylko jednego kontenera.
Marka Kalmar należy do fińskiej grupy Cargotec i towarzyszy tym, którzy zajmują się przeładunkiem kontenerów w portach morskich i rzecznych. Kalmar to szeroka gama urządzeń przeładunkowych jak: wysięgnikowe wozy samojezdne do przeładunku kontenerów, ciągniki terminalowe do pracy z naczepami, suwnice kontenerowe i wiele wiele innych.
Reachstackery – czym są?
Reach stacker – jest to wóz kontenerowy czołowy ze spreaderem, czyli rozszerzaną łapą z przodu.
Jest to najbardziej popularne i uniwersalne urządzenie do przeładunku kontenerów w terminalach i portach. Absolutnym liderem w projektowaniu, budowie i eksploatacji tego urządzenia jest marka Kalmar, a dzięki temu jest najczęściej wybierana przez tych, którzy decydują się na korzystanie z Reachstackerów.
Są używane w przemyśle ciężkim, do przewożenia dużych i ciężkich maszyn, przedmioty i sprawdzają się bardzo dobrze. Istnieje wiele modeli, które w zależności od swoich możliwości, wykorzystywane są do różnego typu prac. Mogą udźwignąć do 45 ton do wysokości nawet 16 metrów.
Co zrobić, aby móc pracować z takimi maszynami?
Aby móc pracować z maszynami, które mogą manipulować kontenerami, trzeba mieć specjalne uprawnienia. Uczestnictwo w przeznaczonych do tego szkoleniach pomoże je zdobyć.
Na rynku dostępnych jest wiele kursów, które pozwolą obsługiwać urządzenia do manipulacji kontenerami. Kalmary są wykorzystywane w portach przeładunkowych i innych punktach, w których przemieszcza się kontenery. Zapotrzebowanie na pracowników z odpowiednimi uprawnieniami ciągle wzrasta. Jeśli interesuje Was tego typu praca, koniecznie zapiszcie się na odpowiedni kurs.
Każdy kandydat, który zgłosi się na nasze szkolenie z obsługi urządzeń do manipulacji kontenerami, musi mieć:
- Ukończone 18 lat, najpóźniej w dniu rozpoczęcia kursu;
- Brak przeciwwskazań do pracy na stanowisku operatora;
- Minimum podstawowe wykształcenie.
Jak wygląda szkolenie?
Jak większość szkoleń, to również podzielone jest na część teoretyczną i praktyczną. Każdy uczestnik otrzymuje wiedzę, która jest niezbędna przy pracy z takimi maszynami. Profesjonalna kadra jest w pełni przygotowana do prowadzenia kursów na wszystkie rodzaje wózków jezdniowych i reachstackerów.
Wykładowcy zawsze starają się, aby kursant zdał egzamin UDT na najwyższym poziomie. Egzamin przeprowadza inspektor Urzędu Dozoru Technicznego albo Transportowego Dozoru Technicznego. Jeśli zdamy owy egzamin, dostajemy uprawnienia na urządzenia techniczne służące do przemieszczania kontenerów przy pracach przeładunkowych. Zaświadczenie kwalifikacji jest ważne przez 10 lat, a żeby przedłużyć jego ważność trzeba złożyć pisemny wniosek do jednostki dozoru technicznego, która owe zaświadczenie wydała.
Zakres szkolenia zazwyczaj obejmuje:
- przepisy i normy prawne UDT;
- zasady działania dozoru technicznego;
- naukę prowadzenia wózków kontenerowych – niezbędne informacje na ten temat;
- wykonywanie operacji transportu kontenera z osprzętem dodatkowym;
- zasady BHP niezbędne do pracy operatora;
- rodzaje i budowę urządzeń;
- nauka przewożenia i układania kontenerów – ćwiczenia praktyczne.
Szczegółowo omawiane są czynności, jakie musi podjąć operator przed i po zakończeniu pracy, a także podczas jej wykonywania, dla zachowania bezpieczeństwa siebie i osób w najbliższym otoczeniu.
Szkolenia i kursy z korzystania z urządzeń manipulujących kontenerami są przeznaczone zarówno dla tych, którzy na własną rękę są zainteresowani zrobieniem takich uprawnień, jak i dla całych firm – wtedy zapraszamy na szkolenia grupowe.
Jeśli interesuje Cię wykonywanie takiego zawodu, nie warto czekać! Rozwijająca się technologia, przemysł i import na całym świecie sprzyjają znalezieniu pracy na stanowisku operatora urządzeń do manipulacji kontenerami.