Kierowanie wózkami jezdniowymi

Aktualnie z wózków widłowych korzysta się powszechnie w centrach logistycznych, halach magazynowych, handlowych, a także produkcyjnych czy przemysłowych. To niezawodne i niezastąpione w transporcie bliskim urządzenia, które pozwalają na szybkie i łatwe przenoszenie ładunków, nawet pomiędzy wąskimi regałami.Aby pracować na stanowisku operatora wózka widłowego, potrzebny jest kurs na wózek widłowy. Dzięki niemu można uzyskać informacje teoretyczne oraz wziąć udział w ćwiczeniach obsługi urządzenia, aby następnie wziąć udział w egzaminie i otrzymać uprawnienia. Podczas zajęć poruszane są między innymi kwestie poprawnego sterowania wózkami widłowymi, co jest kluczowe dla bezpieczeństwa pracy.

Ze względu na budowę przy obsługiwaniu wózka widłowego można wykonywać kilka rodzajów ruchów:

  • sterowanie torem jazdy samego urządzenia
  • sterowanie masztem, na którym znajduje się karetka z widłami
  • sterowanie widłami, na których umieszcza się ładunek

Sterowanie wózkami jezdniowymi przypomina sterowanie samochodami. Urządzenia wyposażone są w większości modeli w kierownicę oraz w pedały gazu i hamulca. Dodatkowo niektóre ich rodzaje mają sprzęgło. Biegi na ogół są dwa – szybszy i wolniejszy. Wózki mogą być napędzane energią elektryczną, a akumulatorów, a także mogą mieć standardowy napęd spalinowy. Nasz kurs operatora wózka widłowego przybliża informacje na temat budowy urządzeń.

Przy sterowaniu trzeba pamiętać o tym, że wózki jezdniowe są znacznie bardziej zwrotne od samochodów. Mały promień skrętu powoduje, że sprawiają one trudności w prowadzeniu niedoświadczonym kierowcom. Dzięki niemu wózek może bez problemu wjechać między regały, ponieważ manewry nawet na niewielkiej przestrzeni są uproszczone, ale jednocześnie także należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, by nie spowodować wypadku. Najczęstszą przyczyną wypadków w pracy operatora wózka jezdniowego jest nieodpowiednie jego prowadzenie przy załadunku. Wózek z uniesionymi widłami oraz ciężkim ładunkiem jest wyjątkowo podatny na przeciążenia i wywrócenie, dlatego musi być sterowany wyjątkowo ostrożnie i z zachowaniem wszystkich zasad BHP i prawidłowej obsługi.

W naszym Ośrodku kurs na wózki widłowe zawiera dokładne instrukcje postępowania dla poprawnego sterowania. Nie tylko przekazujemy naszym kursantom teorię, ale również po to, aby uprawnienia na wózki widłowe były łatwiejsze do zdobycia, poświęcamy dużo czasu na ćwiczenia praktyczne. Uczestnicy, którzy zdecydują się na egzamin przed UDT Warszawa lub w naszych ośrodkach terenowych, muszą wiedzieć, jak prawidłowo obsługiwać wózek wraz z załadunkiem oraz bez ładunku. Uzyskane uprawnienia UDT pozwalają na prowadzenie urządzeń zgodnie z kategorią.

Zobacz także: