Zgodnie z polską normą PN-77/M-78100 wyróżniamy następujące rodzaje urządzeń:
- pod względem zastosowanego napędu – elektryczne, akumulatorowe, benzynowe, diesla i inne
- pod względem eksploatacji – naładowne, podnośnikowe, ciągnikowe, unoszące i specjalne
- pod względem kierowania – podestowe, z fotelem, prowadzone, zdalnie sterowane
Najpowszechniej wykorzystywane są wózki jezdniowe podnośnikowe. Aby korzystać z nich na terenie zakładu pracy, potrzebne są uprawnienia na wózki widłowe. Pracownik powinien zapisać się na kurs wózki widłowe. Nie jest wymagane zdawanie egzaminu przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego, niemniej uzyskanie tego rodzaju uprawnień jest polecane, ponieważ preferują je pracodawcy.
Uprawnienia na wózek widłowy nadawane są w następujących kategoriach:
- III WJO – podnośnikowe prowadzone i zdalnie sterowane
- II WJO – jezdniowe podnośnikowe za wyjątkiem specjalizowanych
- I WJO – podnośnikowe i podnośnikowe specjalizowane – z operatorem podnoszonym z załadunkiem i ze zmiennym wysięgiem
W naszym Ośrodku Szkolenia Operatorów prowadzimy regularnie kursy na wózki widłowe w formie otwartej dla każdej osoby zainteresowanej, a także dla grup zamkniętych skierowanych przez pracodawców. Każdy kurs na wózki widłowe zawiera elementy teorii oraz ćwiczenia praktyczne przygotowujące uczestników do pracy na stanowisku operatora urządzenia. Prowadzimy również kurs UDT, który nadaje uprawnienia Urzędu Dozoru Technicznego.
Cena zajęć jest zależna od liczby uczestników i w przypadku większych grup dajemy atrakcyjne rabaty. Szkolenie prowadzone jest w naszych oddziałach znajdujących się w Warszawie, Krakowie, Katowicach oraz w Bielsku-Białej. W przypadku grup zamkniętych możemy również dojechać do klienta. Zapraszamy!